Dani Coman a resimţit dureri la picior şi a părăsit mai devreme antrenamentul naţionalei

Portarul echipei naţionale a României, Dani Coman, a resimţit duminică unele dureri la picior în timpul primului antrenament de la revenirea din Serbia şi a părăsit şedinţa de pregătire după doar 15 minute.

Dani Coman a fost titular pentru România în partida cu Serbia, iar în timpul şedinţei de pregătire a efectuat câteva mişcări de încălzire şi exerciţii de streching, dar a plecat mai devreme la vestiare. Un antrenament uşor au făcut şi ceilalţi fotbalişti care au evoluat cu sârbii, în afară de Mutu, Chivu şi Ghioane, care au părăsit deja cantonamentul tricolorilor pentru că sunt suspendaţi sau accidentaţi.

Restul elevilor lui Răzvan Lucescu s-au pregătit normal sub conducerea selecţionerului şi a secunzilor acestuia, iar antrenamentul a durat aproximativ o oră.

Lucescu l-a convocat pentru partida cu Insulele Feroe pe Ionuţ Mazilu (Arsenal Kiev) în locul lui Adrian Mutu, dar atacantul încă nu a ajuns în cantonamentul naţionalei şi este aşteptat să sosească duminică seară sau luni dimineaţă.

Echipa naţională a României a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de reprezentativa Serbiei, scor 5-0, acesta fiind cel mai categoric eşec al tricolorilor după o pauză de 26 de ani, atunci când România era învinsă de Ţara Galilor, tot la o diferenţă de 5 goluri. Jucătorii pregătiţi de Răzvan Lucescu vor întâlni în ultimul meci al preliminariilor pentru turneul final din Africa de Sud reprezentativa Insulelor Feroe, miercuri, 14 octombrie, de la ora 21:00, pe stadionul Municipal din Piatra Neamţ.