CM 2010 - Franţa a câştigat barajul cu Irlanda şi s-a calificat la turneul final din Africa de Sud

<descriere>

Vicecampioana mondială, Franţa, a obţinut calificarea la turneul final din 2010, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, cu Irlanda, scor 1-1, după prelungiri, în manşa secundă a barajului, informează FIFA.

Irlandezii au marcat prin Robbie Keane (32) şi au dus meciul în prelungiri. William Gallas a punctat în minutul 103 şi a adus calificarea pentru reprezentativa \"Cocoşului Galic\".

În prima manşă a barajului, disputată, sâmbătă, la Dublin,  fosta adversară a României din preliminariile CM 2010 a învins cu scorul de 1-0.

Franţa: Lloris - Sagna, Gallas, Escude (Squillaci 9), Evra - L. Diarra, Gourcuff (Malouda 88), M. Diarra - Anelka, Gignac (Govou 56), Henry. Antrenor: Raymond Domenech.

Irlanda: Given - O\'Shea (McShane 67), St. Ledger, Dunne, Kilbane - Lawrence (McGeady 107), Whelan (Gibson 63), Andrews, Duff - Doyle, Keane. Antrenor: Giovanni Trapattoni.