Boloni, învins în derby-ul Belgiei: Anderlecht - Standard 4-2

Standard Liege, gruparea antrenată de Ladislau Boloni, a pierdut duminică seară derby-ul cu Anderlecht. Partida disputată pe stadionul "Constant Vanden Stock" a fost câştigată de Anderlecht cu 4-2, după ce elevii lui Boloni au condus de două ori.

Standard a deschis scorul repede în derby-ul cu Anderlecht, prin Wilfried Dalmat, care a înscris după doar nouă minute de joc, însă Mbark Boussoufa a egalat pentru gazde, cu câteva minute înainte de pauză.

Mbokani a dus-o pe Standard pentru a doua oară în avantaj la patru minute după reluare, însă acelaşi Boussoufa a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după o oră de joc. Gazdele au mai punctat apoi de două ori, prin Wasilewski, în minutul 66, şi Tom de Sutter, în minutul 74, care a stabilit scorul final, 4-2 pentru Anderlecht.

După 23 de etape, Anderlecht e lider în Belgia, cu 53 de puncte, cu patru mai mult decât Standard, în timp ce FC Brugge pare ieşită din lupta pentru titlu, ocupând poziţia a treia cu 41 de puncte.