Atletism - Monica Stoian s-a clasat pe locul 4 în finală la aruncarea suliţei

Atleta Monica Stoian a terminat pe locul 4 finala probei de aruncare a suliţei din cadrul Campionatelor Mondiale de la Berlin, în timp ce Maria Negoiţă s-a clasat pe locul 10.

Stoian a reuşit o performanţă de 64,51 metri, în timp ce Negoiţă a aruncat 57,65 metri. Medalia de aur la suliţă a fost câştigată de Steffi Nerius, din Germania, care a reuşit o aruncare de 67,30 metri. Sportiva cehă Barbora Spotakova a luat argintul, cu 66,42 metri, în timp ce bronzul i-a revenit rusoaicei Maria Abakumova, cu 66,06 metri

Marţi seară, Angela Moroşanu a devenit a treia sportivă din România calificată într-o finală la CM de atletism din acest an. În semifinalele probei de 400 de metri garduri, Moroşanu a terminat a treia în seria ei, cu timpul 54,15 secunde. În finală s-au calificat primele două clasate în fiecare dintre cele trei serii plus încă două sportive cu cel mai bun timp, Moroşanu fiind a fost una dintre acestea.