Victorie răsunătoarea la rugby. Echipa României a învins Germania

Echipa naţională de rugby a României a învins, sâmbătă, scor 61-7, echipa naţională a Germaniei, la Iaşi, în cel de-al patrulea meci al Cupei Europene a Naţiunilor.

Pe Stadionul ''Emil Alexandrescu'' din Iaşi, România a dominat clar partida şi a marcat nu mai puţin de opt eseuri. Confruntarea cu Germania a fost meciul oficial de retragere al lui Ovidiu Toniţa, jucător de linia a treia.

Scorul la pauză a fost 27-0. Eseurile "Stejarilor" au fost reuşite de Apostol (minutul 6), Toniţa (minutul 33), Lucaci (minutul 38), Burcea (minutul 45), Kinikinilau minutele 51, 75, 80), Shennan (minutul 64), notează Mediafax.ro.

Florin Vlaicu a avut 5 transformări şi 3 reuşite din lovituri de pedeapsă. Tudorel Bratu a reuşit şi el o transformare.

entru oaspeţi, Mathias Schoser a reuşit o încercare (minutul 65), transformată de Parkinson.

Primul XV al României cu Germania: 1. Constantin Pristaviţa (Stiinta Baia Mare), 2. Eugen Căpăţână (Timişoara Saracens), 3. Horaţiu Pungea (Oyonnax), 4. Valentin Popârlan (Timişoara Saracens), 5. Marius Antonescu (Tarbes) 6. Ovidiu Toniţa (Carcassonne), 7. Viorel Lucaci (CSA Steaua Bucureşti) 8. Stelian Burcea (Timişoara Saracens)(C), 9. Valentin Calafeteanu (Timişoara Saracens), 10. Jody Rose (Timişoara Saracens), 11. Stephen Shennan (Timişoara Saracens), 12. Florin Vlaicu (Calvisano), 13. Paula Kinikinilau (Timişoara Saracens), 14. Adrian Apostol (Ştiinţa Baia Mare), 15. Ionuţ Botezatu (Ştiinţa Baia Mare); Antrenor: Lynn Howells.

Au mai jucat: Paul Rusu, Andrei Gorcioaia, Johan Van Heerden, Tudorel Bratu, Florin Ioniţă, Ovidiu Melniciuc şi Andrei Rădoi.

Primul XV al Germaniei: 1. Samy Fuchsel, 2. Mika Tyumenev, 3. Damien Tussac, 4. Michael Poppmeier, 5. Robert May, 6. Kehoma Brenner, 7. Jaco Otto, 8. Andriaan Theisinger, 9. Sean Armstrong (căpitan), 10. Jeremy Te Huia, 11. Hendrik Van Der Merwe, 12. Tomas Van Gelderen, 13. Paul Bosch, 14. Samuel Harris, 15. Raynor Parkinson; Antrenor: Kobus Potgieter.