Încă două medalii la judo pentru România, la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Baku

Performanță pentru judoul românesc la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Baku.

Încă două medalii pentru români obținute la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Baku.

Alexandra Pașca a obținut bronz la categoria 52 de kilograme, iar Florentina Ivănescu a câștigat medalia de bronz la categoria 57 de kilograme.

Miercuri, Giorgia Hagianu a câștigat medalia de aur la categoria 40 de kilograme și Alexandru Matei a luat argintul la categoria 50 de kilograme.

România este reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, capitala Azerbaidjanului. Sportivii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie.

Probele de judo din cadrul jocurilor olimpice pentru tineret se desfășoară între 24 și 27 iulie.