SR-37, mașina electrică care atinge o viteză de 296 km/h

Tocmai a apărut o nouă dovadă a faptului că ideea de maşină electrică nu implică sub nici o formă compromisuri la viteză.

Zilele trecute, un pilot legendar al curselor de tip drag, Don Garlits, în vârstă de 82 de ani, a făcut o cursă cu o maşină electrică din clasa electric dragster. Scopul său a fost atingerea vitezei mitice de 200 mile pe oră – 321,86 kilometri pe oră. Din păcate, a fost nevoit să se mulţumească cu doar 296 kilometri pe oră din câteva tentative, deşi sunt aproape sigur că în scurt timp va încerca să-şi depăşească recordul.

Maşina din imaginea de mai sus poartă numele SR-37, iar cursa s-a desfăşurat la parcul Brandenton Motorsports Park din Florida. După primul tur de probă, viteza obţinută a fost de 207,6 kilometri pe oră. A doua tentativă şi cea finală s-a rezumat la 7,26 secunde şi 296 km/h. Puterea maşinii folosite constă într-un motor de 1500 kilowaţi şi 2000 de cai putere. Citeste mi mult pe playtech.ro.