Şoc la US Open 2017. Roger Federer, eliminat în sferturi

<p>Federer, eliminat de Del Potro</p>

Legendarul Roger Federer, care putea să redevină numărul 1 mondial după US Open, a fost eliminat în sferturile de finală de la turneul american, fiind scos dn competiție de omul care l-a mai învins la Flashing Meadow, Del Potro.

Argentinianul Juan Martin Del Potro l-a eliminat, joi dimineata, pe elvețianul Roger Federer, locul 3 mondial și marele favorit al turneului, în sferturile de finala ale turneului US Open.

Meciul a fost decis în patru seturi, scor 5-7, 6-3, 7-6, 6-4. Federer a avut în setul al treilea posibilitatea de a face diferenţa, dar a ratat patru mingi de set şi apoi a pierdut cu 10-8 în tie-break.

În semifinalele de vineri, Del Potro, locul 28 în lume, va juca cu Rafael Nadal, numărul unu mondial.