Primul referendum de demitere a unui primar, în România, are loc în județul Brașov
Primul referendum de demitere a primarului într-o localitate din România se desfășoară duminică, în comuna brașoveană Dumbrăvița. Demersul a fost inițiat ca urmare a strângerii semnăturulor necesare.
Secțiile de votare s-au deschis la ora 7:00 și se vor închide la ora 23:00. Datele privind prezența la vot vor putea fi vizualizate în timp real pe pagina prezenţa.roaep.ro
USR Dumbrăvița care a strâns 1.100 de semnături pentru a putea declanșa procedura de demitere a actualului edil PNL, Popa Zachiu.
Autoritatea Electorală Permanentă anunță că toate cele trei birouri electorale ale secțiilor de votare au primit ștampilele și buletinele de vot, precum și formularele pentru încheierea proceselor verbale la finalul referendumului.