MENIU

Lovitură pentru Hidroelectrica, cea mai valoroasă companie de stat

<p>Hidroelectrica, mai puțini bani pe viitor?</p>

Deşi Hidroelectrica a raportat rezultate financiare foarte bune după primele  luni ale anului, producția și implicit veniturile vor scădea, cel mai probabil, în viitorul apropiat. În plus, gigantul de stat nu va fi listat la bursă nici în 2018, în ciuda promisiunilor oficiale din ultimii ani.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie din România, a înregistrat după primele trei luni ale anului un profit net de 485 milioane de lei la afaceri de 974 milioane lei.

Astfel, producătorul a bifat o marjă netă de 50%, ceea ce probabil îl transformă în cea mai profitabilă companie în funcţie de rezultatele după primele trei luni.

Hidroelectrica ar putea fi, însă, obligată să renunţe la 14% din producţia sa anuală de energie electrică, din cauza viitoarei legislaţii de mediu, care ar obliga-o să folosească mai puţină apă, ca să o lase pentru peşti.

Hidroelectrica va fi nevoită să mărească debitul ecologic, cantitatea de apă pe care compania nu o poate uzina ca să producă energie electrică, fiind apă care este lăsată să curgă "la liber" din considerente de protecţie a vieţii acvatice.

Rezultatele financiare au fost anunțate de șeful Hidroelectrica:

„Acesta este cel mai bun rezultat al nostru şi l-am obţinut pentru că ne-am axat pe programarea producţiei. În primele trei luni, nu am mai avut centrale oprite din cauza lucrărilor de mentenanţă, astfel încât am avut o disponibilitate maximă", a spus Bogdan Badea, directorul general al Hidroelectrica.

Deşi rezultatele sunt foarte apetisante pentru orice investitor, Badea spune că este puţin probabil ca listarea Hidroelectrica să aibă loc anul acesta.

Mai multe articole despre:
hidroelectrica