Debut cu stângul pentru românce la Australian Open. Sorana Cârstea și Niculescu, eliminate

Eliminate de la AUstralian Open

România a debutat cu stângul la Australian Open: primele două jucătoare din țara noastră care au intrat în arenă au fost trimise deja acasă. Sorana Cârstea și Monica Niculescu au pierdut în fața unor jucătoare din Suedia și SUA.

Sorana Cîrstea (84 WTA) a pierdut în primul tur de la Australian Open de Rebecca Peterson (64 WTA), cu 4-6, 1-6. Echilibrul partidei s-a rupt la 4-5, în primul set, atunci când sportiva din Suedia a reușit break-ul. În actul secund, românca a clacat și nu a mai câștigat decât un game.

Sorana Cîrstea a jucat destul de bine în prima parte a meciului, având două mingi de break la scorul de 4-4. După ce le-a ratat, jucătoarea română a mai câştigat doar un ghem, în setul secund, la 0-5.

Și Monica Niculescu (99 WTA) și-a încheiat drumul în proba de simplu al primului Grand Slam al anului. Românca a fost învinsă de americanca Amanda Anisimova, (87 WTA) 6-7, 4-6. Adversara Monicăi Niculescu are doar 17 ani.