Gimnastul Andrei Muntean, medalie de bronz la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei

Sportivul român Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la sărituri, miercuri, în concursul de gimnastică artistică din cadrul Universiadei de vară de la Taipei (Taiwan), anunță Agerpres.

Muntean a ocupat locul al treilea în finala de la sărituri cu o medie de 14,400, după 14,800 la prima săritură şi 14,600 la a doua.

Aurul a fost adjudecat de dominicanul Audrys Nin Reyes, cu 14.633 (14,933, respectiv 14,783), în timp ce argintul a revenit ucraineanului Oleg Verniaev, cu 14,700 (14,766, respectiv 14,733).

Bronzul câştigat de Andrei Muntean este a doua medalie a delegaţiei României la Taipei, după aurul cucerit marţi de Larisa Iordache la individual compus. Miercuri, gimnasta legitimată la CS Dinamo va mai evolua în două finale, la bârnă şi sol.