VIDEO | Forţele ruse au deschis focul pentru a opri un protest în orașul Kahovka Forţele ruse au deschis focul, duminică, pentru a dispersa o manifestaţie împotriva prezenţei lor la Kahovka, un oraş ocupat din sudul Ucrainei, un număr nedeterminat de persoane fiind rănite, a afirmat Liudmila Denisova, o responsabilă cu drepturile omului pe lângă parlamentul de la Kiev, potrivit AFP.
Ministerul ucrainean al Apărării: Rușii transportă bunuri furate în camioane care merg spre Belarus Ministerul ucrainean al Apărării a transmis pe Twitter că sute de mașini cu bunuri furate din Ucraina, inclusiv mașini de spălat, jucării, covoare sunt duse de trupele rusești în Belarus, de unde sunt trimise în Rusia.
Cerul Odesei, acoperit de fum negru după ce Rusia a bombardat cea mai mare rafinărie din Ucraina Imagini surprinse din Odesa arată nori de fum care se ridică și inundă cerul în urma bombardamentelor rusești asupra unei rafinării de la marginea orașului.
Ruşii, acuzaţi că au împuşcat femei şi au trecut cu tancul peste ele, în Irpin Primarul oraşului Irpin, recent eliberat de sub ocupaţia rusească de către trupele ucrainene, a declarat că militarii ruşi au ucis femeile din localitate şi au trecut apoi cu tancul peste ele, informează Nexta.
Doliu în lumea cinematografiei. O celebră actriță a murit la vârsta de 93 de ani Actrița Estelle Harris, cunoscută pentru rolul mamei lui George Constanza din serialul Seinfeld, a murit, sâmbătă, la vârsta de 93 de ani, din cauze naturale, a transmis reprezentantul ei.
Marea Britanie denunță crimele de război comise de Rusia. Premierul Boris Johnson, mesaj dur pentru Putin Premierul britanic Boris Johnson a declarat că „atacurile abjecte împotriva civililor” din Bucea şi Irpin, în apropiere de Kiev, sunt dovezi că Rusia comite „crime de război” în Ucraina şi a anunţat că, drept răspuns, Londra îşi va intensifica sancţiunile împotriva Moscovei şi sprijinul militar pentru Kiev, informează Reuters şi AFP.
Sute de cadavre au fost găsite în teritoriile recent eliberate în apropiere de Kiev Cadavrele a 410 civili au fost găsite în teritoriile din regiunea Kiev recent preluate de forţele ucrainene de sub controlul trupelor ruse, a anunţat duminică procurorul general al Ucrainei, Irina Venediktova, potrivit AFP şi Reuters.
Peste jumătate de milion de persoane s-au întors în Ucraina Peste 500.000 de persoane s-au întors în Ucraina de la începutul invaziei ruse, a anunţat duminică Ministerul de Interne ucrainean, potrivit AFP.
Rusia neagă că a ucis civili în oraşul Bucea şi spune că imaginile cu cadavre sunt fabricate de Kiev Rusia a respins, duminică, acuzaţiile Ucrainei că a ucis civili în oraşul ucrainean Bucea şi susţine că imaginile cu cadavre sunt fabricate de Kiev, relatează Reuters şi AFP.
SUA ajută Republica Moldova pentru a face faţă efectelor războiului din Ucraina Statele Unite vor oferi Republicii Moldova 50 de milioane de dolari pentru a o ajuta să facă faţă impactului războiului declanşat de Rusia împotriva Ucrainei, a anunţat duminică ambasadoarea americană la ONU, Linda Thomas-Greenfield, în timpul unei vizite la Chişinău, informează Reuters.
FOTO | Și-a cumpărat un bolid de lux, iar după 3 kilometri a făcut accident Un șofer din Marea Britanie și-a lovit noul Ferrari după ce a condus aproximativ 3 kilometri.
Macron şi Scholz spun că autorităţile ruse trebuie să dea socoteală pentru crimele comise la Bucea Preşedintele francez, Emmanuel Macron, şi cancelarul german, Olaf Scholz, au cerut, duminică, să se facă lumină în legătură cu crimele comise de armata rusă în oraşul ucrainean Bucea, în apropiere de Kiev, şi ca vinovaţii să fie traşi la răspundere, relatează AFP.
Zelenski acuză Rusia de comiterea unui "genocid" în Ucraina Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a acuzat, duminică, Rusia de comiterea unui "genocid" în Ucraina pentru a elimina "întreaga naţiune", la o zi după descoperirea a numeroase cadavre pe străzile din oraşul Bucea în apropiere de capitala Kiev după plecarea forţelor ruse, relatează AFP.
Orașul Nikolaev, atacat cu rachete de armata rusă. Mesajul primarului Primarul din Nikolaev, Oleksandr Senkevici, a anunţat pe rețelele de socializare că oraşul a fost atacat cu rachete de armata rusă, informează Ukrinform.
Forțele ucrainene au recâștigat controlul asupra Pripyat, orașul fantomă de lângă centrala nucleară de la Cernobîl Trupele ucrainene au recâștigat controlul asupra orașului fantomă Pripyat, situat în apropierea centralei nucleare de la Cernobîl, a anunțat duminică Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei, potrivit CNN.
Doi soldați ruși au murit și peste 500 au fost spitalizați, după ce ar fi fost otrăviți Doi soldați ruși au murit și 28 au fost spitalizați după ce localnici din regiunea ucraineană Harkov le-au dat plăcinte otrăvite, potrivit Ministerului ucrainean al Apărării, citat de BBC.
Marea Britanie anunţă că ar putea construi până la 7 centrale nucleare până în 2050 Marea Britanie ar putea construi până la şapte centrale nucleare până în 2050, mizând în acelaşi timp şi pe energia eoliană pe mare, în cadrul unei noi strategii pentru creşterea independenţei energetice după invazia rusă din Ucraina, a transmis duminică ministrul Economiei, Kwasi Kwarteng, potrivit AFP.
Atac armat în SUA: Cel puţin 6 persoane au murit şi alte 9 au fost rănite Cel puţin şase persoane au murit şi alte nouă au fost rănite într-un atac armat care a avut loc duminică în oraşul Sacramento din statul american California, a anunţat departamentul local de poliţie pe Twitter, potrivit Reuters şi AFP.
Două explozii puternice lângă orașul Belgorod din Rusia, lângă granița cu Ucraina Două explozii au fost auzite duminică în oraşul Belgorod din Rusia, aflat în apropierea graniţei cu Ucraina, au declarat doi martori pentru Reuters, la câteva zile după ce autorităţile ruse au acuzat forţele ucrainene că au lovit un depozit de combustibil în această localitate.
Președintele Consiliului European denunță "atrocitățile" armatei ruse - Kuleba vorbește despre "masacru deliberat", Kliciko vorbește de "genocid" Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a acuzat duminică armata rusă că a comis "atrocităţi" în regiunea ucraineană Kiev şi a cerut mai multe sancţiuni împotriva Moscovei, transmite AFP.
Polonia cere mai multe trupe americane în Europa - Declarația care pune în gardă Rusia Polonia ar saluta o creştere cu 50% a numărului militarilor americani în Europa, a declarat liderul Partidului Lege şi Justiţie (PiS, de guvernământ), Jaroslaw Kaczynski, în comentarii date publicităţii duminică, în contextul în care Varşovia a făcut apel la impunerea de sancţiuni mai dure împotriva Moscovei după invazia din Ucraina, transmite Reuters.
Rusia infirmă o înțelegere cu Ucraina - Tratativele de pace nu au progresat suficient pentru o întâlnire Putin-Zelenski Rusia a transmis duminica aceasta că tratativele de pace nu au progresat suficient pentru o întâlnire la cel mai înalt nivel şi că poziţia Moscovei în privinţa statutului Crimeei şi Donbasului rămâne neschimbată, transmite Reuters.
Zelenski, mesaj dur către Viktor Orban și Ungaria: "Este singurul din Europa care îl susține pe Putin" - Acuzații directe Volodimir Zelenski, preşedintele Ucrainei, a transmis un nou mesaj dur, în ultimul său clip video, pentru liderii din Occident, în special pentru Viktor Orban, premierul Ungariei, pe care l-a acuzat că este singurul din Europa care îl sprijină pe Vladimir Putin.
Alegeri în Ungaria - Ce procent ar putea obține Viktor Orban, conform celor mai recente sondaje de opinie În Ungaria s-au deschis cele peste 10.000 de secţii de vot pentru alegerile legislative, la care circa 8,2 milioane de alegători urmează să decidă dacă premierul în exerciţiu Viktor Orban, aflat la putere de 12 ani, mai primeşte sau nu încă un mandat, transmite EFE.
Rusia împiedică Ucraina să se reaprovizioneze prin Marea Neagră - Datele oferite de serviciile de informații britanice Forţele navale ruse continuă blocada coastei ucrainene a Mării Negre şi a Mării Azov, împiedicând autorităţile de la Kiev să se reaprovizioneze pe mare, au anunţat duminică serviciile de informaţii britanice, informează Reuters.
O rafinărie din Odesa, atacată cu rachete Mai multe rachete au lovit duminică dimineaţa o rafinărie în oraşul ucrainean Odesa, ale cărei depozite de combustibil sunt în flăcări şi deocamdată nu se ştie dacă atacul s-a soldat cu victime, transmite EFE.
China, ziua cu cele mai multe infectări cu Coronavirus - Semnul că urmează un nou val pandemic uriaș Un total de 13.146 de cazuri de COVID-19 au fost înregistrate duminică în China, cea mai mare cifră de la vârful primului val în urmă cu peste doi ani, au anunţat autorităţile sanitare, notează AFP.
Război în Ucraina - Ziua 39 - Premierul Boris Johnson, mesaj dur pentru Putin după crimele de război comise de Rusia Războiul din Ucraina continuă după 39 de zile de conflict armat. Tot mai multe atrocități ies la iveală lăsate în urmă de armata lui Putin, în timp ce trupele se retrag și se regrupează în zonele estice ale țării.
Polonia, acuzații la adresa Franței și Germaniei din cauza războiului din Ucraina - Ce reproșuri se aduc Vicepremierul polonez Jaroslaw Kaczynski, considerat omul forte al puterii de la Varşovia, a acuzat Franţa şi Germania că sunt prea apropiate de Rusia în contextul războiului din Ucraina, scrie AFP.
Țările baltice au încetat să mai importe gaze rusești Ţările baltice au încetat să mai importe gaze naturale ruseşti care "nu au mai fost furnizate în Letonia, Estonia şi Lituania de la 1 aprilie", a indicat sâmbătă şeful companiei letone de stocare Conexus Baltic Grid, notează AFP.