Un articol din Codul Muncii, declarat neconstituțional. Nu poți fi concediat dacă... CCR a decis că un articol din Codul Muncii este neconstituțional. Articolul se referă la una dintre situațiile în care un angajator poate suspenda un contract de muncă.
Scapă cine poate în Grecia. Tinerii se mută înapoi cu părinții lor Economia Greciei s-a deteriorat atât de mult, sub impactul politicilor de austeritate și al creșterii șomajului, încât tot mai mulți tineri greci sub 35 de ani se mută înapoi cu părinții.
România, campioana Europei la scumpiri în luna mai Românii își fură singuri căciula. Comercianții locali au dat dovadă de "șmecherie românească" și au aplicat creșteri record de prețuri în luna mai, fără niciun motiv economic solid, doar bazându-se pe anunțul reducerii TVA-ului la alimente începând cu 1 iunie.
Mesaj dur pentru parlamentari după votul pe pensiile speciale. Cine sunt românii revoltați Românii cu credite în franci elvețieni au trimis un mesaj extrem de dur Parlamentului României. Aceștia spun că parlamentarii și-au votat în timp record pensiile speciale, dar au uitat într-un sertar de peste 5 luni de zile proiectul de lege referitor la conversia creditelor.
Leul a ieșit din corzi, pentru moment CURS BNR. Leul a ieșit din corzi pentru moment, Banca Națională anunțând miercuri, 17 iunie, un curs în scădere ușoară pentru euro. După maximul atins marți, euro este cotat azi cu 4,4844 lei.
Efectul Victor Ponta la pompă: prețuri de lux în 3 ani la benzină și motorină Românii au ajuns să plătească prețuri de lux la combustibili, mai mari decât în Austria, Cehia, Polonia, Luxemburg și alte țări europene, după 3 ani de guvernare Victor Ponta. Principala explicație: supra-acciza de 7 eurocenți și "șmecheria românească" de la calculul accizelor.
GDF SUEZ Energy România organizează, în perioada 15-19 iunie, Săptămâna Inovaţiei (P) Compania a decernat trei premii către trei echipe care au participat la un concurs de idei pe subiecte legate de energie.
Prima locuinţă solară, 100% electrică, poate fi vizitată în Bucureşti Casa viitorului produce mai multă energie decât consumă pe durata unui an.
Cele mai scumpe orașe din lume pentru angajații din multinaționale Costul vieții în București s-a redus în 2015, comparativ cu anul trecut, potrivit unui studiu realizat la nivel global de firma de consultanță Mercer. Capitala României a coborât nouă poziții în clasamentul celor mai scumpe orașe din lume, ajungând pe locul 178.
Preţurile s-au mărit după reducerea TVA. Explicaţia halucinantă a hipermarketurilor Românii au constatat cu stupoare că preţurile la anumite produse au revenit la nivelul de dinaintea scăderii TVA. Reprezentanţii marilor reţele comerciale susţin că acest lucru se întâmplă pentru că preţurile nu pot rămâne fixe şi depind de cerere şi de ofertă.
Un nou eșec al guvernării Ponta: autostrada Comarnic-Brașov. Ce spunea premierul în 2013 Eșec total al Guvernului în încercarea de a începe lucrările la autostrada Comarnic-Braşov, proiectul "de suflet" al premierului Victor Ponta. În urmă cu doi ani, Ponta a declarat că nu va ma candida pentru nicio funcție în 2016 dacă autostrada nu va fi gata până atunci. "Am un fix cu Comarnic-Braşov şi cu Piteşti-Craiova", spunea la acel moment premierul.
Un oligarh rus cumpără România bucată cu bucată Grupul austriac CA Immo, unul dintre cei mai mari proprietari de clădiri de birouri din România, vizează achiziţia unor noi clădiri de birouri generatoare de venituri, similare cu cele pe care le deţine deja pe piaţa locală. Investitorul aşteaptă, însă, noi dezvoltări, deoarece opţiunile actuale sunt limitate.
Contractul salariatului nu poate fi suspendat în caz de plângere penală a angajatorului. Decizie CCR În prezent, legislația muncii permite angajatorilor să suspende, în mod unilateral, contractul de muncă al unui salariat la momentul formulării unei plângeri penale împotrivă acestuia. Deși au apreciat că măsură este de natură să protejeze interesele firmei, judecătorii Curții Constituționale au considerat că această este în contradicție cu prevederile Constituției. Decizia a fost publicată pe site-ul CCR și va apărea în curând în Monitorul Oficial.
Cea mai mare spaimă a lui Mugur Isărescu: să nu pună ochii pe România investitorii speculativi Guvernatorul BNR spune că la o rată a creşteri economice care tinde spre 4% grija o reprezintă mai degrabă fluxurile speculative de capital.
Prăpastia dintre bogaţi şi săraci e tot mai adâncă Prăpastia dintre bogaţi şi săraci e tot mai adâncă. "Bogaţii devin din ce în ce mai bogaţi", se arată într-un raport realizatla nivel mondial.
Confesiunea unui milionar român: „Am pierdut 252 mil. dolari. Cash. Banii familiei mele" Controversatul om de afaceri Frank Timiş, supranumit şi "părintele afacerii Roşia Montană", s-a confesat presei din Marea Britanie pe marginea eşecului financiar prin care a trecut recent.
Angajaţii din IMM-uri, "sclavi" la patroni. Muncesc 10 ore pe zi şi stau drepţi zi şi noapte Angajaţii din IMM-urile româneşti lucrează de două ori mai mult decât media europeană, se arată într-un studiu realizat în 16 ţări de pe continent. Nici acasă nu sunt lăsaţi în pace de patroni, care se aşteaptă ca aceştia să răspundă rapid la emailuri şi să lucreze pe laptop.
Ultimatum pentru Grecia. Atena refuză orice concesie. "Doar o minune mai poate evita dezastrul" "E nevoie de o minune ca să mai putem ajunge la un rezultat în discuţiile cu Grecia", a declarat un înalt oficial european, premierul Finlandei, în contextul în care guvernul de la Atena a anunţat că nu schimbă niciun cuvânt în planul de reforme deja prezentat.
Transgaz caută bani ca să aducă gazele descoperite din Marea Neagră Acţionarii Transgaz au aprobat marţi 16 iunie 2015 o emisiune de obligaţiuni corporative în valoare de maximum 500 de milioane de lei. Compania se împrumută şi pentru a susţine investiţii de genul transportului gazelor descoperite de Exxon şi Petrom la Marea Neagră.
Exclusiv Cum explică BNR prăbuşirea leului. Ce urmează pentru cursul euro - leu Leul a atins un nou minim istoric în raport cu Euro. BNR a anunţat marţi, 16 iunie, un curs de 4,4894 lei pentru moneda europeană.
Acțiuni în forță ale ANAF. 1.000 de inspectori antifraudă trimiși în teren Raziile ANAF continuă: săptămâna trecută, aproape 1.000 de inspectori antifraudă au verificat 931 firme și au aplicat amenzi şi confiscări în valoare totală de aprox. 4,4 milioane lei.
Veste proastă pentru cablişti. Consiliul Fiscal a dat aviz negativ pentru reducerea TVA Consiliul fiscal a avizat negativ extinderea sferei de aplicare a cotei reduse de TVA de 9% la servicii de retransmitere a programelor de televiziune prin reţele de comunicaţii electronice, se arată într-un Raport transmis marţi de instituţia condusă de Ionuţ Dumitru.
Dacia a intrat în adormire. Vânzările în Europa au căzut din viteza a cincea în viteza a doua Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat, în perioada ianuarie - mai 2015, o creștere de 7,1% în Europa, în timp ce cota de piață s-a menținut la 2,8%. Lucrurile nu stau atât de bine cum par la prima vedere: anul trecut avansul vânzărilor Dacia după primele cinci luni era de 36%, iar în 2013 de 17%!
Exclusiv Cele 10 meserii care îi trimit pe tinerii din România direct în șomaj Mulți tineri se află în această vară în fața unei decizii grele: ce drum profesional să urmeze? Alegerea unei facultăți sau a unei școli profesionale trebuie să țină cont și de dezechilibrele din piața forței de muncă.
România extremelor. De la pensia de 1 leu la pensia de 288 milioane lei vechi Parlamentarii vor să își asigure o bătrânețe liniștită după regimul de muncă grea din fotoliile de aleși. Ei își votează azi pensii speciale de până la 4.400 lei pe lună, pe lângă pensia normală primită de la stat. Asta în timp ce în România există încă pensii de 1 leu.
Panică bancară în Grecia: 400 milioane euro, retrase din bancomate într-o singură zi Ieșirile din depozitele băncilor elene s-au situat, luni, la aproximativ 400 de milioane de euro (449 de milioane de dolari), din cauza temerilor privind incapacitatea țării de a-și achita datoriile, au declarat, pentru Reuters, surse care au dorit să-și păstreze anonimatul.
O bancă din România face angajări. Uite ce condiţii trebuie să îndeplineşti! ING Bank, a şaptea cea mai mare bancă de pe plan local după active, are 20 de poziţii vacante în prezent, potrivit informaţiilor de pe site-ul instituţiei de credit.
Apa va avea TVA de 9%. Măsura s-ar putea aplica din 1 ianuarie 2016 De anul viitor, Taxa pe Valoarea Adăugată redusă la 9% la consumul de apă s-ar putea aplica atât pentru populaţie, cât şi pentru consumatorii industriali.
Când putem scăpa de datoriile la bancă invocând prescripţia Împrumutații pot scăpa de datoriile la bănci invocând termenul de prescripție al creditelor, însă procedura se poate realiza numai dacă sunt îndeplinite anumite condiții stricte.
Loteria bonurilor fiscale. Calendarul extragerilor lunare pentru 2015 In iulie va avea loc prima extragere lunara în cadrul Loteriei bonurilor fiscale, conform legislaţiei în vigoare în prezent. Apoi, în fiecare lună va fi organizată o noua extragere pentru luna precedentă. Din articol puteti afla în ce date vor avea loc, mai exact, extragerile lunare până la finele acestui an şi în ce perioade vor putea fi depuse la Fisc bonurile câştigătoare.