Alegeri prezidențiale 2025. Crin Antonescu, portret de candidat Alegătorii care se vor prezenta la urne duminică, 4 mai, la primul tur al alegerilor prezidențiale, trebuie să pună ștampila pe unul dintre cei 11 candidați care își doresc să ocupe cea mai înaltă funcție în stat.
Alegeri prezidențiale 2025. George Simion, portret de candidat Alegătorii care se vor prezenta la urne duminică, 4 mai, la primul tur al alegerilor prezidențiale, trebuie să pună ștampila pe unul dintre cei 11 candidați care își doresc să ocupe cea mai înaltă funcție în stat.
Ponta, suveranistul de carton, se contrazice, din nou. La câteva ore după ce a spus că românii n-au bani de mici, s-a filmat la grătar - VIDEO Pretinsul suveranist Victor Ponta se contrazice într-un nou moment penibil. Și-a făcut campanie pe faptul că românii sunt prea săraci să își permită mici de 1 Mai, dar la scurt timp s-a contrazis, postând un videoclip de campanie în care face grătar și spune că de 1 Mai toți românii miros a mici.
George Simion: Antreprenorii români sunt stâlpii economiei naționale Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, transmite un mesaj pentru entreprenorii români. "Ajunge cu birocrația care îi sugrumă, cu fiscalitatea care îi ruinează, cu controalele care îi hărțuiesc, cu impredictibilitatea care generează nesiguranță și haos și cu niște taxe pe muncă mult, mult prea mari", spune liderul suveraniștilor.
George Simion: Trebuie să readucem lucrurile în matca normală. Am de gând să fac curățenie generală Președintele României trebuie să fie mediator și unificator, a declarat George Simion, într-un interviu exclusiv cu Anca Alexandrescu. Candidatul AUR la prezidențiale a spus că este „nevoie de curățenie generală”. Liderul suveraniștilor susține că el este singurul candidat ce poate reseta întreg sistemul și să dea dreptul poporului de a decide pentru țară.
George Simion dezvăluie motivul pentru care nu a mers la dezbaterile TV: Nu stau cu tâlharii la masă! „Nu am mers la dezbateri pentru că nu am vrut să stau cu tâlharii la masă”, este afirmația lui George Simion. Totodată, liderul suveraniștilor spune că preferă să stea de vorbă cu oamenii de rând, și nu să se certe la televizor cu contracandidații săi.
Robert Turcescu avertizează: Sistemul e disperat, vrea să fure și alegerile din 4 mai Robert Turcescu susține că sistemul vrea să fure și alegerile din 4 mai în cazul în care în turul 2 nu intră „cine trebuie”. Totodată, jurnalistul precizează că politicienii corupți sunt speriați de valul suveranist care a căpătat amploare în România. De asemenea, Robert Turcescu avertizează că ambasada Statelor Unite de la București e atentă la tot ce se întâmplă pe scena politică din România.
Sondaj exploziv: cum votează românii la prezidențiale. Cifrele care dinamitează clasa politică: modificări importante înainte de primul tur Liderul AUR George Simion are cele mai mari șanse de a câștiga scrutinul din primul tur. Cel mai nou sondaj AtlasIntel a fost realizat în perioada 28 aprilie – 1 mai 2025, astfel că este influențat și de dezbaterile televizate.
Votul de duminică va marca începutul unuia dintre cele mai imprevizibile evenimente politice din istoria postcomunistă a României - analiză Financial Times Presa internaţională a început să scrie despre alegerile prezidenţiale de duminică din România, explicând contextul special în care ele au fost convocate. Financial Times subliniază că scrutinul repetat are loc după luni de bulversări legate de presupusul amestec al Rusiei în alegerile care au fost anulate la sfârşitul anului trecut.
Victor Ponta se jură cu mâna pe Biblie că nu s-a văzut cu Coldea: Fac plângere penală Victor Ponta s-a jurat cu mâna pe Biblie că nu s-a întâlnit cu Nicușor Dan și Florian Coldea. Suveranistul vopsit neagă faptul că s-a văzut cu fostul șef SRI în ultimii ani. Ponta susține că va depune plângere penală împotriva șefei USR care a publicat imaginile.
Nicușor Dan îi face plângere penală Elenei Lasconi. Scandal-monstru după dezvăluirile legate de o presupusă întâlnire secretă între edil, Victor Ponta și generalul Coldea Nicușor Dan îi face astăzi plângere penală Elenei Lasconi după ce șefa reziștilor a publicat fotografii de la o presupusă întâlnire secretă între edilul Capitalei, Victor Ponta și generalul cu 4 stele care a condus serviciile timp de 12 ani, Florian Coldea. Nicușor Dan susține că imaginile sunt false și a explicat în ce contexte i-a întâlnit pe cei doi. Însă nu a reușit să facă față întrebărilor, s-a bâlbit și le-a spus jurnaliștilor să îl întrebe direct pe generalul Coldea.
Alegeri prezidențiale 2025. Românii din diaspora votează masiv. S-a depășit pragul de 100.000. Mobilizare totală - prezența la vot la ora 06:00 - LIVE UPDATE Alegeri prezidențiale 2025. Românii din diaspora votează! Sute de secții de votare s-au deschis, iar oamenii pot vota până duminică, la ora 21:00, ora României, conform noilor modificări. Secţiile de votare s-au deschis treptat, începând de joi seară, de la ora României 22.00.
Anca Alexandrescu, scenariu-bombă - care a fost miza întâlnirii lui Ponta cu Coldea: Să-și rezolve dosarul Jurnalista Anca Alexandrescu, realizatoarea emisiunii Culisele Statului Paralel, a explicat, într-o intervenție la Realitata PLUS, care ar fi fost, de fapt, miza întâlnirii lui Victor Ponta cu prim-adjunctul SRI Florian Coldea.
Alegeri 2025. Câți români sunt înscriși pe listele din țară și câți vor vota în străinătate. Ultimele date oficiale AEP Potrivit unui comunicat al AEP, numărul total al alegătorilor înscriși în listele electorale permanente este de 17.988.031 de cetățeni. Numărul total de cetățeni români cu domiciliul în străinătate care figurează cu drept de vot la acest scrutin este de 1.016.350 de persoane.
Alegeri prezidențiale 2025. Procesul de votare în străinătate a început Votul în străinătate pentru alegerea Preşedintelui României a început odată cu deschiderea secţiei de votare din Auckland, Noua Zeelandă. Votul în străinătate se desfăşoară pe durata a trei zile, în intervalul 7.00 - 21.00, ora locală, astfel că se va încheia luni dimineaţă, conform orei României.
Nicușor Dan l-a luat pe NU în brațe - bâlbâieli despre Coldea „Nu m-am întâlnit cu el, nu sunt eu în acele poze” Prins la întâlnirea cu Coldea, Nicușor Dan merge pe varianta nu. Adică, neagă totul, deși este evident că el este în poze. Transpirat și vizibil nervos, Nicușor Dan a încercat, în zadar, să nege pozele. "E posibil să fiu eu în poze, dar nu se dovedește locația", a spus edilul Capitalei.
Anca Alexandrescu: S-a pecetluit soarta turului 2! Bătălia se va da între Simion și Antonescu. Ponta trebuie să ajungă la lada de gunoi a istoriei. Este sfârșitul lui! Anca Alexandrescu, realizatoarea emisiunii Culisele Statului Paralel, a declarat, joi seară, după ce Elena Lasconi a publicat o serie de poze din care reiese clar că Nicușor Dan și Victor Ponta sunt oamenii sistemului, iar în spatele lor se află nimeni altul decât fostul general SRI, Florian Coldea, că s-a pecetluit soarta turului doi și că bătălia finală se va da între George Simion și Crin Antonescu.
Exclusiv George Simion le răspunde celor care consideră că e prea tânăr pentru președinte: „Sunt calm, dar nu prea meditativ” Candidatul AUR la prezidențiale le răspunde celor care îl acuză că nu are prea multă experiență politică și că este mult prea tânăr pentru funcția de președinte al României.
Elena Lasconi îl detonează pe Nicușor Dan. Primarul, la întâlniri cu Ponta și cu generalul negru, Florian Coldea Matematicianul care joacă rolul omului dedicat trup și suflet corectitudinii pare să fie manevrat din spate de cel mai negru dintre generalii României postdecembriste: Florian Coldea. Elena Lasconi a publicat poze în care edilul șef apare la întâlniri cu fostul șef operativ al SRI. Și Victor Ponta apare în poze când pleacă din vila în care s-a întâlnit cu Coldea. Generalul negru le-a dat ordin, în miez de noapte, și lui Nicușor Dan și lui Victor Ponta să facă repede conferințe de presă ca să nege realitatea.
George Simion încă este emoționat de plimbările alături de soție în parcul în care s-au plimbat pentru prima oară Liderul suveraniștilor români are timp și pentru liniștea pe care i-o oferă căminul. George Simion a mărturisit, în interviul de colecție al Ancăi Alexandrescu, că încă este emoționat de ieșirile alături de Ilinca în parcul în care s-au plimbat pentru prima oară.
Lovitură pentru Nicușor Dan. Un PUZ din Sectorul 2, pe care îl declara ilegal, a fost declarat bun, de instanțe. Pierderile sunt de 2 miliarde de euro Planul Urbanistic Zonal (PUZ) Coordonator al Sectorului 2 produce, din nou, efecte juridice, a hotărât Curtea de Apel Ploiești. Suspendarea acestui PUZ a generat, potrivit specialiștilor, un prejudiciu de aproape 2 miliarde de euro și s-au pierdut finanțări ale unor proiecte publice de interes major.
Operațiunile de numărare a voturilor vor fi filmate și înregistrate audio în fiecare secție. Reguli stricte pentru garantarea corectitudinii voturilor în 2025 Operațiunile de numărare a voturilor în secții, duminică, după închiderea urnelor, la primul tur al alegerilor prezidențiale, sunt înregistrate prin intermediul unei tablete, iar președintele biroului electoral deschide buletinele unul câte unul și citește cu voce tare prenumele și numele candidatului votat și arată buletinul celor prezenți.
Exclusiv Schema piramidală din Republica Moldova. Cum se fură voturi în diaspora - planul pus la punct de fugarul Sebastian Ghiță Vă prezentăm într-o anchetă jurnalistică marca Realitatea Plus schema piramidală de corupere a alegătorilor folosită în republica Moldova în anul 2014. În spatele tuturor acestora s-ar afla nimeni altul decât Sebastian Ghiță. Faptele s-au aflat în atenția procurorilor care au deschis un dosar penal pentru fapte grave de corupție. Voturile din diaspora au făcut diferența de fiecare dată la orice scrutin!
George Simion: Angajații din mediul privat merită mai mult! Respect pentru munca cinstită! Este momentul să aducem normalitatea în relația dintre angajatori și angajați, spune George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidențiale de duminică, 4 mai. Liderul suveraniștilor transmite, pe site-ul personal, un mesaj de solidaritate și respect pentru angajații din mediul privat.
Mesaj de la Ambasada SUA după CENZURAREA jurnalistului Ion Cristoiu: Nu ar trebui să ne fie frică de oamenii noștri "Nu ar trebui să ne fie frică de oamenii noștri" - este cel mai nou mesaj al Ambasadei Americii lansat în spațiul public. Reacția vine după ce mai mulți jurnaliști au fost cenzurați. Cel mai recent caz este cel al maestrului Ion Cristoiu, care a fost cenzurat astăzi pentru a doua oară.
AUR a sesizat la AEP și Avocatul Poporului că pe listele electorale ar fi "milioane" de persoane decedate. MAI: Informațiile sunt false AUR a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) și Avocatul Poporului în legătură cu faptul că ar fi milioane de persoane DECEDATE care figurează cu drept de vot. Într-un comunicat, Ministerul Afacerilor Interne a transmis că informațiile sunt false și că listele actualizate au fost transmise în urmă cu 10 zile.
George Simion: Respect pentru medici, cei care salvează vieți și ne fac bine George Simion, liderul suveraniștilor și candidatul AUR la alegerile prezidențiale de duminică, 4 mai, a transmis un mesaj de apreciere pentru medici. "Merită să fie susținuți, nu să fie nevoiți să se lupte pentru a-și face meseria în condiții de decență", spune George Simion.
Scandalul împotriva candidatului Coaliției la prezidențiale, INVENTAT. Fost procuror DNA: Acuzațiile împotriva lui Crin Antonescu sunt FALSE Demontăm marea minciună a acestei campanii construită împotriva candidatului pro-european cu cele mai mari șanse să se califice în turul 2 cu George Simion. Vorbim despre Crin Antonescu, acuzat în scandalul apartamentului pe care l-a achiziționat împreună cu soția. Așa-zisul avocat - Florin Ghiulbenghian susține ca a depus denunț la DNA Ploiești împotriva lui Crin Antonescu în urmă cu mai mulți ani chiar la celebrul procuror Mircea Negulescu. În spatele tuturor acestor lucruri s-ar afla mai multe grupuri de interese controlate de Sebastian Ghiță pentru manipularea alegerilor prezidențiale. Chiar fostul procuror demontează aceste acuzații că nu a fost depus la el niciun denunț împotriva lui Antonescu.
Federația Asociației Bolnavilor de Cancer deplânge întârzierea lui Nicușor Dan de a emite autorizația pentru un nou corp de spital Federația Asociației Bolnavilor de Cancer deplânge întârzierea gravă a emiterii autorizației de construire pentru un nou corp de clădire în București, destinat pacienților oncologici.
Schema piramidală pentru furtul de voturi din diaspora. Procuror: Planul lui Sebastian Ghiță poate fi folosit și la aceste alegeri - document exclusiv Realitatea PLUS prezintă în exclusivitate schema piramidală - cum se fură voturi în diaspora la cele mai importante alegeri. În spatele tuturor acestor lucruri s-ar afla Sebastian Ghiță, spun anchetatorii, care au deschis inclusiv un dosar penal.