Zaharia şi Sburlea au semnat victoria Braşovului cu Poli Iaşi

<descriere>

FC Braşov şi Poli Iaşi au oferit un meci spectaculos, în care au ratat cât pentru întreg campionatul. Elevii lui Moldovan s-au impus pănâ la urmă prin golurile marcate de Zaharia şi Sburlea.

Ieşenii au fost primii care au început seria de ratări. Balde a profitat de greşeala lui Abrudan, însă, cu un reflex senzaţional, Coman a scos un gol ca şi făcut.

După primele zece minute, Braşovul a preluat conducerea jocului. În minutul 31 Nuno Diogo a ratat din mijlocul careului, iar un minut mai târziu, Zaharia a trimis mingea în bară.

Ultima ocazie a primei reprize a avut-o Iaşiul prin Bârlădeanu, dar şutul său a fost scos de la vinclu de Coman.

În partea a doua, nici Roman nu a putut deschide scorul pentru Braşov, deşi a rămas singur cu Brăneţ.

În minutul 71, Zaharia a adus bucuria sub Tâmpa, după ce a reluat perfect mingea venită din corner.

Opt minute mai târziu Sburlea a închis tabela, iar după 2-0 cu Poli Iaşi, Braşovul va merge etapa viitoare în Giuleşti.

După această victorie, FC Braşov a acumulat 24 de puncte şi se menţine pe locul 8 în Liga I. De partea cealaltă, Poli Iaşi rămâne pe locul 12, cu 17 puncte.