Vasluiul, la un pas să repete scenariul \"Ghencea\", după 1-1 la Dinamo

Dinamo-FC Vaslui 1-1, în etapa a 17-a

Dinamo şi FC Vaslui au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din ultima etapă a turului. Vasluiul a deschis scorul în repriza secundă, în minutul 52, dar Dinamo a revenit şase minute mai târziu prin penalty-ul executat de fostul jucător al moldovenilor, N\'Doye. Elevii lui Lăcătuş puteau pierde meciul în ultimele minute, când Kuciak a intervenit miraculos la şuturile lui Alexe şi Niculescu.

Pentru FC Vaslui, partida cu Dinamo a fost aproape identică cu cea din Ghencea. Elevii lui Lăcătuş au deschis scorul, însă au fost la un pas să piardă meciul în prelungiri.

Vasluiul a început mai decisă, iar după doar 7 minute moldovenii ratează una dintre ocaziile sezonului. Gerlem a centreat în faţa porţii, Dolha a deviat puţin balonul, iar Pavlovic şi Burdujan s-au încurcat reciproc, primul ratând din 3 metri, cu poarta goală! Imediat vine şi replica lui Dinamo, dar Kuciak e la prima intervenţie miraculoasă din meci, după ce reţine reluarea lui Niculae, din 5 metri.

Molinero (28) trimite în peluză, dintr-o poziţie favorabilă, iar cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0.

Tot oaspeţii sunt la cârma jocului şi în debutul reprizei secunde, iar după doar şapte minute de la reluare Wesley deschide scorul, după ce înscrie din 10 metri, în urma unei centrări din banda dreaptă, autor Costin.

Avantajul Vasluiului pe tabelă nu durează decât şase minute, pentru că Dinamo egalează printr-un penalty, la un henţ al lui Pavlovic. Cel care-şi asumă responsabilitatea e ex-vasluianul N\'Doye, plecat cu scandal de la gruparea moldoveană şi care pare că vrea să-şi ia revanşa faţă de Porumboiu. Senegalezul bate perfect şi înscrie, deşi Kuciak a ghicit colţul.

Dinamo se aruncă în atac pentru a lua toate cele trei puncte, dar elevii lui Ţălnar ratează câteva ocazii mari. Mai întâi Tamaş se infiltrează surprinzător prin defensiva Vasluiului, dar internaţionalul lui Dinamo îşi arată valenţele de fundaş, şi, după ce-l driblează şi pe Kuciak, în locul unui şut direct, se complică prea mult şi iese cu balonul în aut.

Pe final există o singură echipă, dar vasluienii îşi păstrează punctul graţie a două intervenţii miraculoase ale lui Kuciak, care se opune la şuturile lui Alexe şi Niculescu, din interiorul careului, din câţiva metri.

Scor final 1-1, iar la finalul turului Dinamo ocupă poziţia a opta în Liga I, cu 27 de puncte, în timp ce Vasluiul e pe şase, cu trei puncte mai mult.

CASETA TEHNICĂ:

Dinamo: 12. Dolha - 14. Molinero, 18. L. Goian, 30. Tamas, 3. Pulhac - 20. Ad. Cristea (7. Zicu \'74), 29. N\'Doye, 8. Boştină (26. Rus \'56) 10. Alexe - 17. An. Cristea (99. Niculescu \'71) 9. M. Niculae, . Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 14. Akakpo, 16. Zubar, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 23. Pavlovici - 9. Burdujan, 30. R. Costin (8. Zmeu \'86), 10. Gerlem (11. Gheorghiu \'79) - 80. Wesley, 19. Temwanjera. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: Pulhac \'75 / Temwanjera \'32, Farkas \'47, Pavlovici \'57.

Arbitri: Carlos Clos Gomes (central) - Luis Martinez, Juan Gallego Galindo (asistenţi, toţi din Spania)

Click aici pentru comentariul LIVE TEXT al partidei DINAMO-FC VASLUI 1-1