Tenis: Victor Hănescu a fost eliminat în optimile turneului de la Roland Garros

Tenismenul român Victor Hănescu a fost eliminat, duminică, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce a pierdut în faţa chilianului Fernando Gonzales, cap de serie numărul 12, scor 2-6, 4-6, 2-6, informează site-ul oficial al competiţiei.

Pentru acestă performanţă, Hănescu, cap de serie numărul 30 la competiţia franceză, şi-a asigurat un cec în valoare de 68.400 de euro şi 180 de puncte ATP.

Tenismenul român s-a calificat în turul secund al turneului Roland Garros după ce a trecut în manşa inaugurală de belgianul Steve Darcis, scor 7-6 (8), 7-6 (5), 7-6 (3), pentru ca apoi să treacă de rusul Mihail Iujnîi, scor 7-5, 7-5, 7-5. În turul 3, românul l-a învins pe favoritul numărul 7, francezul Gilles Simon, scor 6-4, 6-4, 6-2.

Hănescu a înregistrat cea mai bună performanţă la Roland Garros în 2005, când a jucat în sferturile de finală, de unde a fost eliminat de Roger Federer.

Ediţia 2009 a turneului Roland Garros este dotată cu premii în valoare de 16.150.460 de euro, cele mai mari din istoria competiţiei.