România s-a impus fără probleme în faţa Chinei, la CM de handbal feminin

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a României în meciul cu Norvegia

România a câştigat lejer primul meci din grupa principală II a Campionatului Mondial din China, învingând reprezentativa ţării gazdă cu scorul de 40-19. După \"antrenamentul\" sâmbătă, astăzi \"tricolorele\" dau piept cu vicecampioana europeană, Spania.

După un start de partidă mai puţin reuşit, în care \"tricolorele\" au ratat foarte mult, China s-a văzut la conducere, iar după 8 minute conducea cu 5-3. Ramona Maier şi Vărzaru au adus, apoi egalarea, pentru ca tot căpitanul Cristina Vărzaru să le aducă apoi pe \"tricolore\" în avantaj (min. 10). Alte patru goluri consecutive marcate de Vărzaru în următoarele cinci minute au făcut ca România să se desprindă la patru goluri.

După ce a trecut în avantaj, România a adoptat un joc în viteză în atac, iar în apărare a stat cât mai sus şi nu le-a oferit adversarelor prea multe ocazii de a şuta la poarta Florentinei Stanciu, căreia i-a lipsit puţin concentrarea în debutul jocului, dar pe parcurs a revenit şi a avut mai multe intervenţii reuşite. Avansul României a crescut la 7 goluri (min. 23), după şapte minute de \"secetă\" ale Chinei, iar la pauză tabela indica scorul de 21-12.

La adăpostul unui avantaj comfortabil, selecţionerul Radu Voina a apelat în repriza secundă la jucătoarele din garnitura a doua, însă şi acestea au arătat că pot fi oricând titulare, continuând evoluţia bună a echipei din prima parte. Paula Ungureanu, intrată între buturi după pauză, a avut din nou o zi foarte bună, iar pe fondul evoluţiei bune din apărare, dar şi al greşelilor făcute de naţionala Chinei în atac, s-a ajuns la o diferenţă de 10 goluri în minutul 40 (27-14). Peste alte 10 minute, diferenţa crescuse la 18 goluri (34-16). În ultimele cinci minute de joc, China a înscris de două ori, iar România de cinci ori, scorul final al întâlnirii fiind 40-19.

Marcatoarele României în partida cu China au fost Vărzaru (6 goluri), Puşcaşu (5), Nechita (5), Vădineanu (5), Neagu (4), Maier (4), Gâlcă (4), Moldovan (3), Lecuşanu (2) şi Manea (2).

Astăzi, tot de la ora 11.15, România întâlneşte Spania, vicecampioana europeană.

România - China 40-19

Min. 60 Iulia Puşcaşu stabileşte scorul final, 40-19

Min. 59 Nechita duce diferenţa la 20 de goluri. Pe contraatac, Ada Moldovan calcă apoi semicercul.

Min. 58 Ada Moldovan duce scorul la 38-19.

Min. 57 Tivadar deviază un şut al unei adversare şi o păcăleşte pe Ungureanu. Moldovan înscrie apoi pentru România.

Min. 56 Wang înscrie şi ea golul 18 al Chinei.

Min. 55 Vădineanu înscrie de la 7 metri pentru 36-17.

Min. 53 China reduce din diferenţă, dar Iulia Puşcaşu o reface rapid.

Min. 50 Manea înscrie deşi a fost faultată, dar golul nu se pune şi se dă 9 metri. România reia atacul, iar Puşcaşu înscrie de pe extremă cu o boltă la colţul lung.

Min. 50 Nechita înscrie pentru 33-16

Min. 49 Puşcaşu înscrie două goluri consecutive.

Min. 45 Vădineanu înscrie pentru 30-16.

Min. 44 China profită de o uşoară relaxare a defensivei şi marchează.

Min. 43 Ada Moldovan marchează, iar România are acum un avans de 14 goluri.

Min. 42 Nechita înscrie şi ea din nou.

Min. 41 China reduce din diferenţă.

Min. 40 Manea este faultată şi se dictează 7 metri. Vădineanu transformă din nou pentru 27-14.

Min. 40 Jiaqin marchează cu un şut prin surprindere.

Min. 39 Ada Nechita duce scorul la 26-13.

Min. 38 Chinezoaicele atacă în inferioritate numerică, dar intră în joc pasiv.

Min. 37 Aruncare de la 7 metri pentru România, înscrie Vădineanu, în vinclu.

Min. 36 Ungureanu pasează lung pentru Manea, aflată la marginea semicercului advers, iar aceasta înscrie chiar dacă a fost faultată de portarul Chinei.

Min. 36 Este rândul Chinei să ia la ţintă barele porţii Paulei Ungureanu, care apără din nou foarte bine.

Min. 35 Oana Manea înscrie primul său gol în acest meci iar România se desprinde la 10 goluri.

Min. 33 Xiaoling înscrie primul gol al Chinei în această repriză.

Min. 33 Ungureanu are o nouă intervenţie bună, România atacă, dar Vădineanu alunecă iar România pierde mingea.

Min. 32 Lecuşanu înscrie primul gol al reprizei secunde.

Min. 31 China a început repriza în atac, dar România se apără sus şi blocajul funcţionează. Paula Ungureanu salvează, elevele lui Voina pleacă în atac.

România reia jocul cu un avantaj confortabil.

Pauză

Min. 30 Nechita stabileşte scorul pauzei, 21-12.

Min. 30 Gâlcă rămâne nemarcată pe semicerc şi marchează golul numărul 20 al României.

Min. 29 Narcisa Lecuşanu înscrie un gol norocos. Wang reduce imediat din diferenţă.

Min. 27 China înscrie pentru 11-18.

Min. 27 Cristina Neagu înscrie de pe picioare pentru 18-10.

Min. 26 Ramona Maier înscrie golul 17 al României, China reduce imediat din diferenţă: 17-10.

Min. 24 Cristina Neagu punctează pentru 16-9.

Min. 24 Xiaoling reduce diferenţa la şase goluri.

Min. 23 China marchează după şapte minute.

Min. 22 Maier înscrie, dar a călcat semicercul iar golul nu este validat.

Min. 21 Vădineanu îşi trece şi ea numele pe lista marcatoarelor.

Min. 20 Flori Stanciu are o nouă intervenţie bună, iar China rămâne fără gol de 4 minute.

Min. 20 Ramona Maier punctează şi ea pentru 14-7.

Min. 18 Stanciu blochează o boltă a lui Wei, faza se mută la poarta cealaltă iar Gâlcă duce diferenţa la şase goluri.

Min. 18 Gâlcă recuperează şi pleacă pe contraatac şi înscrie pentru 12-7.

Min. 16 Cristina Neagu înscrie al doilea gol al său în acest meci.

Min. 16 China reduce din diferenţă.

Min. 15 Nou contraatac al României, dar Gâlcă este oprită prin fault în momentul aruncării şi se dictează 7 metri. Vărzaru transformă pentru 10-6

Min. 15 România pleacă pe contraatac, iar Vărzaru marchează pentru 9-6.

Min. 14 Cristina Vărzaru înscrie de la 7 metri.

Min. 14 Chinezoaicele găsesc o breşă în apărarea României, dar Florentina Stanciu reuşeşte să apere.

Min. 13 Neagu trimite pentru a patra oară în bară.

Min. 12 Wang reduce din diferenţă.

Min. 11 Al treilea gol consecutiv al lui Vărzaru, iar România se desprinde la două goluri. Antrenorul Chinei cere time-out.

Min. 10 Tot căpitanul Cristina Vărzaru înscrie şi aduce România în avantaj pentru prima oară în acest meci.

Min. 9 Vărzaru egalează.

Min. 8 Ramona Maier punctează din nou pentru a menţine diferenţa de un punct.

Min. 8 Wang profită de lipsa de reacţie a apărării şi înscrie.

Min. 8 Gâlcă înscrie pentru 3-4.

Min. 7 Lecuşanu trimite din nou mingea în bară.

Min. 7 Wang duce scorul la 4-2.

Min. 7 Liu aduce din nou China în avantaj.

Min. 6 România egalează rapid prin Ramona Maier.

Min. 6 Wei înscrie de la 7 metri.

Min. 5 O nouă aruncare de la 7 metri pentru România. Amariei execută, dar trage în bară.

Min. 4 Ionela Gâlcă trimite mingea în bară, iar China pleacă pe contraatac, irosit după ce o jucătoare a călcat semicercul.

Min. 3 Cristina Neagu marchează primul gol al României.

Min. 2 Amariei înscrie pentru România, dar golul nu este validat şi se dictează lovitură de la 7 metri. Lecuşanu ratează.