Remiză albă între CFR şi Rapid

CFR Cluj şi Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0, în derby-ul etapei a 20-a, într-un meci care s-a disputat în condiţii meteo foarte grele din cauza ninsorii abundente. Arbitrul Augustus Constantin a decis oprirea meciului în minutul 72, după care s-a rezgândit şi meciul a continuat.

Deşi condiţiile de joc au fost dificile, fotbaliştii celor două echipe au arătat un fotbal spectacol, fazele de poartă s-au succedat cu repeziciune.

Cel mai controversat moment al primei reprize l-a reprezentat intervenţia lui Nuno Claro asupra lui Grigorie în careu, fază la care rapidiştii au solicitat penalty, însă Augustus Constantin a lăsat jocul să continue.

În a doua repriză rapidiştii au ratat câteva ocazii monumentale la poarta lui Nuno Claro prin Djalovic (56), Grigorie (58) şi Pitbull (89), dar nu au reuşit să înscrie. Clujenii au dat replica prin Yssouf Kone în al treilea minut de prelungiri, ivorianul trimiţând cu capul puţin peste poartă din 7 metri.

În minutul 72 Augustus Constantin a luat decizia de a opri partida, făcând semn jucătorilor celor două echipe să se îndrepte spre vestiare. Dar după mai multe dicuţii cu jucătorii şi oficialii s-a decis continuarea meciului.

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida CFR Cluj - Rapid, scor 0-0