Napoli a câştigat după 21 de ani pe terenul lui Juventus. Vezi rezultatele din etapa a 11-a din Serie A!

Etapa a 11-a din Italia a fost cu ghinion pentru Juventus. Echipa din Torino a condus cu 2-0 pe Napoli, dar a pierdut în final cu 2-3 şi a terminat partida în 10 oameni. Napoli a obţinut astfel prima victorie la Torino după 21 de ani. Duminică, campioana Inter Milano s-a impus la Livorno (2-0) şi rămâne lider în Serie A.

Meciul dintre Juve şi Napoli a început bine pentru gazde, dar s-a terminat cum nu se putea mai prost. În faţa propriilor suporteri, Juventus a condus cu 2-0, după golurile lui Trezeguet şi Giovinco, pentru ca apoi să piardă. Hamsik, cu două reuşite, şi Datolo au fost oamenii care au adus victoria pentru Napoli. În ultimul minut de joc, gazdele au rămas în 10 după ce Amauri a fost eliminat.

Rezultate din etapa a 11-a din Serie A:

Sâmbătă:

AC Milan - Parma 2-0 (Borriello 12, 90)

Juventus - Napoli 2-3 (Trezeguet 35, Giovinco 52 / Hamsik 59, 81, Datolo 64)

Duminică:

Cagliari - Atalanta 3-0 (Nene 33, 36, Matri 45-penalty)

Chievo - Udinese 1-1 (Yepes 71 / F. Flores 27)

Fiorentina - Catania 3-1 (Marchionni 5, 69, Gilardino 86 / Mascara 48). La gazde, Adrian Mutu nu a fost convocat din cauza unor probleme medicale la genunchi.

Livorno - Inter Milano 0-2 (Milito 49, Maicon 80). La oaspeţi, Cristian Chivu a fost suspendat din cauza cumului de cartonaşe.

AS Roma - Bologna 2-1 (Vucinic 35, Perrotta 52 / Adailton 32). La gazde, Bogdan Lobonţ şi Adrian Piţ nu au fost convocaţi.

Sampdoria - Bari 0-0

Siena - Lazio 1-1 (Maccarone 32 / Mauri 8). La gazde, Paul Codrea a jucat titular şi a fost înlocuit în minutul 90+2, în timp ce Ştefan Radu a fost integralist la oaspeţi.

Palermo - Genoa 0-0

Clasament: 1. Inter Milano 28 p, 2. Juventus 21 p, 3. Sampdoria 21 p.