Johan Cruyff a fost numit selecţioner al reprezentativei Cataluniei

Fostul antrenor al FC Barcelona între 1988 şi 1996, olandezul Johan Cruyff, se va întoarce pe banca tehnică a unei echipe după 13 ani, fiind numit selecţioner al reprezentativei de fotbal din provincia Catalunia, informează “Marca”.

Anunţul oficial a fost făcut luni de către Federaţia Catalană de Fotbal, după o săptămână de negocieri între cele două părţi. Antrenorul olandez va pregăti şi echipa de fotbal a provinciei, dar se va implica şi în proiecte sportive şi sociale. El îl va înlocui în funcţie de Pere Gratacos, care a condus echipa la 6 partide în ultimii 3 ani.

Cruyff a câştigat în perioada cât a evoluat la Ajax 8 titluri de campion, cinci cupe, două Supercupe ale Europei şi trei Cupe ale Campionilor. El a mai cucerit câte un titlu cu FC Barcelona şi Feyenoord.

Ca antrenor a câştigat, alături de Ajax, două Cupe ale Olandei şi Cupa Cupelor, iar la Barcelona a câştigat 4 titluri, o cupă, Supercupa Europei, Cupa Cupelor şi Cupa Campionilor.

Pentru reprezentativa Cataluniei evoluează fotbalişti precum Victor Valdes, Pique, Carles Puyol sau Bojan Krkic.