Hattrick-ul lui Florin Costea readuce speranţa în Bănie

Florin Costea a fost iar vedeta din Bănie! A adus echipei sale victoria în partida cu Unirea Alba Iulia, scor 3-1, reuşind un hattrick.

Universitatea Craiova a avut un start bun de partidă şi a deschis scorul în minutul 17 prin Florin Costea, printr-un şut de la marginea careului.

Florin Costea a lovit bara opt minute mai târziu, din centrarea fratelui său, iar în minutul 32 tot el a finalizat o fază de excepţie creată de olteni.

Jucătorii Unirii au pus paie pe foc şi au adus speranţe suporterilor lor, după ce au redus imediat din diferenţă, când fostul oltean Bobi Verdeş a înscris din faţa porţii cu largul concurs al apărării Universităţii.

Oaspeţii au fost aproape de egalare, însă şutul lui Florin Dan a lovit transversala, iar cei care au marcat au fost tot oltenii, prin Florin Costea, din penalty, cu 11 minute înainte de final.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a reuşit să urce până pe locul 12, cu 11 puncte, în timp ce Unirea Alba Iulia a rămas pe poziţia a 16-a, cu doar 8 puncte.

CASETĂ TEHNICĂ:

UNIVERSITATEA CRAIOVA - UNIREA ALBA IULIA 3-1 (Fl. Costea 15, 31, 79 / Verdeş 33)

Universitatea Craiova: S. Lung - Bădoi, Barbu (Bărbăianu 46), Mitchell, Şoavă - D. Stoica - Wobay, Trică, Prepeliţă, Fl. Costea (Dina 88) - M. Costea (V. Badea 62). Antrenor: Eugen Neagoe;

Unirea Alba Iulia: Rotaru - Rădoi, Poverlovic, Vujadinovic, Bucurică - Dâlbea - Bălan (Grozav 77), Olah, Fl. Dan (Sg. Costea 84), Cristea - Verdeş (Santos 62). Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Mitchell 66, Fl. Dan 69, Poverlovic 82

Arbitri: Teodor Crăciunescu - Ioan Onicaş, Nicolae Megheşan

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova); Spectatori: 500

Vezi aici cum s-a desfăşurat meciul Universitatea Craiova - Unirea Alba Iulia, scor 3-1