Hănescu, în optimi la turneul de la Hamburg

Victor Hănescu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului de la Hamburg, după ce l-a învins în turul secund pe cehul Jan Hernych, informează site-ul oficial al comeptiţiei dotate cu premii în valoare totală de 1.115.000 de euro.

Tensimanul român, favoritul numărul 11 al turneului, s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră şi 3 minute. În setul 2, la scorul de 3-2 pentru Hănescu, partida a fost întreruptă mai multe ore din cauza ploii.

Pentru parcursul său de până acum, românul şi-a asigurat un cec în valoare de 11.250 de euro şi 45 de puncte ATP.

În faza următoarea a competiţiei, Hănescu îl va întâlni pe câştigătorul disputei dintre Igor Andreev (Rusia, cap de serie numărul 7) şi Julien Benneteau (Franţa).