Gimnastică: Ana Porgras a câştigat finala la bârnă din cadrul Cupei Mondiale de la Stuttgart

<descriere>

Românca Ana Porgras a câştigat, sâmbătă, în cadrul etapei de Cupă Mondială de la Stuttgart (Germania), finala probei la bârnă, ea reuşind să se impună detaşat cu un punctaj de 14,625, informează site-ul oficial al competiţiei.

Porgras le-a depăşit în clasament pe Maike Roll (Germania), care a terminat concursul cu o notă de 13,575, dar şi pe Ksenia Semenova (Rusia), care a primit 13,525 de puncte.

Porgras a fost de fapt singura reprezentantă a României la această etapă a Cupei Mondiale. Ea a mai fost prezentă şi în calificările de la paralele, dar nu a reuşit să acceadă în finală după ce a terminat doar pe locul al 10-lea, în condiţiile în care doar primele 8 gimnaste ajungeau în ultimul act.