Franţa: Lyon a pierdut pentru a doua oară într-o săptămână cu OSC Lille

Liderul campionatului francez, Olympique Lyon, a pierdut, sâmbătă seară, cu scorul de 0-2, meciul disputat, în deplasare, cu OSC Lille, echipă care la mijlocul săptămânii a eliminat-o din optimile Cupei Franţei.

În urma eşecului din etapa a 27-a a campionatului Franţei, Olympique Lyon mai are un singur punct avans faţă de ocupanta locului secund, Paris Saint-Germain, care s-a impus cu 1-0 în deplasare la Lorient.

Rezultate înregistrate în etapa a 27-a din Ligue 1:

OSC Lille - Lyon 2-0 (Vittek 60, M.Bastos 89)

Marseille - Valenciennes 0-0

Nancy - Le Mans 2-2 (Hadji 3, Andre Luiz 53 / Coutadeur 26, Helstad 61)

OGC Nice - AS Monaco 0-0

Toulouse - Bordeaux 3-0 (Sirieix 33, Gignac 45, M. Sissoko 90)

Grenoble - Caen 2-1 (Paillot 29, L. Toure 90+4 / Deroin 84)

Lorient - PSG  0-1 (Giuly 22)

Rennes - Auxerre 2-0 (Bocanegra 9, J. Briand 36). La oaspeţi, Daniel Niculae a intrat pe teren în minutul 73 în locul lui Jelen, însă nu a reuşit să creeze nicio ocazie importantă de gol.

Le Havre - Sochaux 2-1 (Alassane 16, Anin 53 / Faty 12). Sochaux a evoluat în inferioritate numerică din minutul 76, când Maurice-Belay a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Partida Saint-Ettiene - Nantes s-a disputat duminică seara.

Clasament: 1. Lyon 53p, 2. PSG 52p, 3. Marseille 49p ... 12. Auxerre 31p ... 20. Le Havre 18p.