Franţa - Rezultate din etapa a 30-a din Ligue 1

Formaţia Olympique Lyon a trecut sâmbătă, în deplasarea, de Le Mans, scor 3-1, rezultat în urma căruia se menţine pe primul loc în clasamentul campionatului francez.

Rezultate înregistrate sâmbătă în meciurile rundei a 30-a din campionatul Franţei:

Girondins Bordeaux-Nancy 1-0 (Chamakh 89)

Grenoble-Lorient 1-3 (Akrour 71 / Gameiro 29, Obertan 51, Amalfitano 78). La gazde, fostul jucător al Rapidului, camerunezul Boya, a fost titular şi a jucat până în minutul 61.

Le Mans-Olympique Lyon 1-3 (Tallec 78 / Boumsong 18, Benzema 44, 57)

AS Monaco-Le Havre 0-1 (Sambou 74)

Nantes-Lille 0-2 (Bastos 45-penalty, Vittek 57)

Valenciennes-Auxerre 2-0 (Darcheville 1, 69-penalty). La oaspeţi, Daniel Niculae a fost rezervă şi a intrat pe teren în locul lui Oliech, în minutul 67.

Caen - Touluse 0-0.

Duminică:

PSG - OGC Nice 2-1 (Hoarau 20, Traore 51 / Remy 36)

Sochaux - Rennes 3-0 (Boudebouz 36-penalty, Erdinc 38, Sverkos 86)

Tot duminică s-a disputat meciul Saint-Etienne - Olympique Marseille.

Clasament: 1. Olympique Lyon 59p (30j), 2. Girondins Bordeaux 56p (30j), 3. Olympique Marseille 55p (29j) ... 10. Auxerre 37p (30j) ... 20. Le Havre 21p (30j).