FC Barcelona a câştigat Supercupa Europei

Foto :alsailiyaclub.net

Câştigătoarea Ligii Campionilor, FC Barcelona, a cucerit vineri seară Supercupa Europei, după ce a învins cu 1-0, după prelungiri, deţinătoarea Cupei UEFA, Şahtior Doneţk, formaţie antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, informează site-ul competiţiei.

Scorul la finalul celor 90 de minute a fost egal 0-0, iar partida a intrat în prelungiri.

Golul victoriei catalanilor a fost reuşit în minutul 115 de Pedro Rodriguez Ledesma, care a primit pasa de la Lionel Messi.

Fundaşul român Răzvan Raţ a fost integralist la gruparea din Doneţk.

FC Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Puyol, Pique, Abidal - Xavi Hernandez, Toure (Bousqets 100), Keita - Messi, Henry (Bojan Krkic 96)- Ibrahimovici (Pedro Rodriguez 81). Antrenor: Josep Guardiola.

Şahtior Doneţk: Piatov - Srna, Kucher, Cigrinski, Raţ - Ilsinho, Gai (Kobin 80), Hubschman, Willian (Aghahowa 91) - Luiz Adriano, Fernandinho (Jadson 80). Antrenor: Mircea Lucescu.

Partida, care s-a desfăşurat pe stadionul Louis II din Monaco, a fost condusă la centru de arbitrul Frank De Bleeckere.

Echipa pregătită de Guardiola a câştigat al cincilea trofeu consecutiv, după titlul de campioană în Spania, Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Spaniei.