Dinamo-FC Vaslui 1-1 (FINAL)

Dinamo-FC Vaslui, unul dintre derby-urile ultimei etape a turului

Dinamo şi FC Vaslui au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din ultima etapă a turului. Vasluiul a deschis scorul în repriza secundă, în minutul 52, dar Dinamo a revenit şase minute mai târziu prin penalty-ul executat de fostul jucător al moldovenilor, N\'Doye. Pe final, elevii lui Lăcătuş puteau pierde meciul, dar au avut un portar incredibil, pe Kuciak, slovacul intervenind miraculos la cel puţin două ocazii uriaşe ale dinamoviştilor.

Echipele de start:

Dinamo: Dolha - Molinero, Tamaş, Goian, Pulhac - Adrian Cristea (Zicu 75), N\'Doye, Boştină (Rus 59), Alexe - Niculae, Andrei Cristea (Niculescu 71)

FC Vaslui: Kuciak - Burdujan, Gerlem (Gheorghiu 80), Akakpo, Zubar, Temwanjera, Pavlovic, Farkas, Hugo Luz, R. Costin (Zmeu 88), Wesley

Urmăreşte aici comentariul LIVE TEXT al partidei

Min. 90+5 FINAL. DINAMO-FC VASLUI 1-1

Min. 90 Încă o intervenţie senzaţională a lui Kuciak. Niculescu, care a primit o pasă excelentă în centrul careului vasluian, de la Niculae, nu-l poate învinge pe goalkeeper-ul slovac, din 11 metri.

Min. 85 Cea mai mare ocazie aparţine lui Dinamo. Un balon deviat sare la Alexe, singur pe partea stângă, în careul Vasluiului, la 10 metri, dar Kuciak se opune imperial la şutul mijlocaşului dinamovist

Min. 74 Pătrundere a lui Burdujan, din banda dreaptă, spre centrul careului, şutul jucătorului vasluian, din 12 metri, este scos de Dolha de lângă bară

Min. 69 Tamaş pătrunde prin defensiva Vasluiului, îl driblează şi pe Kuciak, pe partea stângă, la limita careului mare, dar în locul unui şut direct la poartă se complică şi iese cu balonul în afara gazonului

Min. 62  Corner pentru Dinamo, Alexe reia cu capul, scoate Kuciak senzaţional

Min. 58 GOL DINAMO. N\'Doye execută perfect, deşi Kuciak a ghicit colţul. DINAMO-FC VASLUI 1-1

Min. 55 Penalty pentru Dinamo, după un henţ al lui Pavlovic

Min. 52 GOL FC VASLUI. Costin centrează de pe dreapta, Temwanjera lasă pentru Wesley, iar acesta înscrie cu un şut plasat, din 10 metri. DINAMO-FC VASLUI 0-1

Min. 45 PAUZĂ

Min. 34 Lovitură liberă pentru Dinamo. Şutul lui Adrian Cristea întâlneşte zidul vasluian

Min. 29 Şutează Alexe, pe direcţia lui Kuciak

Min. 28 Şansă pentru Dinamo. Balonul ajunge la Molinero, urcat în atac, dar şutul fundaşului spaniol, de la 14 metri, trece mult peste transversală

Min. 25 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, de pe partea dreaptă. Reţine Dolha

Min. 17 Gerlem încearcă poarta lui Dolha de la mare distanţă, mult pe lângă

Min. 10 Meci deschis, cu multe faze de poartă. Farkas, ţinut puţin de Niculae, reia din 7 metri, pe lângă poartă

Min. 9 Replică la fel de periculoasă a celor de la Dinamo.  Andrei Cristea centrează de pe stânga, Niculae deviază balonul din 5 metri, reţine Kuciak

Min. 7 Ocazie uriaşă a Vasluiului. Gerlem centrează în faţa porţii, de pe partea dreaptă, Dolha atinge uşor balonul, Pavlovic ratează din 3 metri, cu poarta goală, incomodat de coechipierul său Burdujan!

Min.  6 Şut bun al lui Temwanjera, de la 22 de metri, cu pământul, Dolha respinge cu greu