Cupa UEFA: Arbitrul partidei NEC Nijmegen - Hamburg a fost lovit în cap cu o monedă!

Darko Ceferin (Slovenia) a primit îngrijiri medicale apoi a continuat partida

Echipele care au eliminat Dinamo şi Unirea din cupele europene au disputat un meci cu scântei la Nijmegen. Pentru că NEC a pierdut cu 3-0 întâlnirea cu Hamburg, suporterii olandezi s-au răzbunat pe arbitru.

Fosta adversară a lui Dinamo, NEC Nijmegen n-a avut nicio şansă în faţa lui Hamburg. Deşi au jucat acasă prima manşă a şaisprezecimilor, olandezii au fost dominaţi încă din primele minute de elevii lui Martin Jol.

Hamburg a deschis scorul în minutul 41, când Trochowski a marcat dintr-o fază suspectă de offside. După patru minute, Sandro Alex Silva a dublat avantajul oaspeţilor. În a doua repriză, Ivica Olici a închis tabela la 3-0 pentru Hamburg.

Supăraţi de evoluţia favoriţilor, suporterii lui NEC au aruncat cu obiecte spre jucătorii lui Hamburg, dar şi spre arbitru. Centralul a fost lovit de o monedă şi a început să sângereze.

Amendată cu 10.000 de euro după incidentele dintre propriii suporteri şi cei dinamovişti, acum NEC Nijmegen mai riscă o sancţiune din partea UEFA.

Returul "16"-imilor de finală din Cupa UEFA este programat la 26 februarie.