Cupa Confederaţiilor: Africa de Sud - Noua Zeelandă, scor 2-0, în Grupa A

Reprezentativa Africii de Sud a învins, miercuri, cu scorul de 2-0, selecţionata Noii Zeelande, într-un meci din Grupa A de la Cupa Confederaţiilor.

Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Parker, în minutele 21 şi 52.

În primul meci al zilei, Spania a trecut cu 1-0 de Irak şi şi-a asigurat calificarea în semifinalele Cupei Confederaţiilor, competiţie găzduită de Africa de Sud, ţară care în 2010 va organiza Cupa Mondială de fotbal.

După eşecul din meciul cu Africa de Sud, Noua Zeelandă este eliminată matematic din competiţie.

Joi se vor disput partidele din etapa a doua a Grupei B, SUA - Brazilia şi Egipt - Italia.

Vineri va fi zi de pauză la Cupa Confederaţiilor, iar sâmbătă sunt programate ultimele întâlniri din Grupa A: Irak - Noua Zeelandă şi Spania - Africa de Sud.