Campionatul Mondial de gimnastică - Porgras s-a clasat pe locul 7 în finala la individual compus, Tămîrjan pe 9

România nu a cîştigat nicio medalie în finala feminină la individual compus de la Campionatele Mondiale de gimnastică, desfăşurate la Londra, Ana Porgras ocupând locul 7, iar Ana Maria Tămîrjan, locul 9, informează site-ul oficial al competiţiei.

Porgras a totalizat un punctaj de 56,500, compus din 13,675 (sărituri), 14,675 (paralele), 14,125 (bârnă) şi 14,025 (sol), în timp ce Tămîrjan a terminat concursul cu un punctaj de 55,625, obţinut ca a urmare a notelor primite la cele patru aparate: 14,275 (sărituri), 13,625 (paralele), 14,125 (bârnă) şi 13,600 (sol).

Medalia de aur a fost câştigată de americanca Bridget Sloan (57,825), argintul a revenit tot unei sportive din Statele Unite, Rebecca Bross (57,775), iar bronzul a intrat în posesia japonezei Koko Tsurumi (57,175).

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă şi duminică. România are o reprezentantă la feminin, Ana Porgras, la sol, bârnă şi paralele, şi trei la masculin, Marian Drăgulescu (sărituri şi sol), Flavius Koczi (sărituri şi cal cu mânere) şi George Stănescu (inele).