Atletism - Cristina Sandu a câştigat argintul în proba de triplusalt la CE de juniori din Serbia

Atleta Cristina Sandu a câştigat, duminică, medalia de argint a probei de triplusalt din cadrul Campionatului European de Juniori de la Novi Sad (Serbia), informează site-ul oficial al competiţiei.

Cristina Sandu a sărit 13,61 metri, din a treia încercare, ea reuşind astfel şi cea mai bună performanţă personală a sezonului.

Pe primul loc al clasamentului s-a aflat Liane Pintsaar (13,89 metri) din Estonia, în timp ce pe ultimul loc al podiumului s-a clasat Jenny Elbe (13,55) din Germania.

În altă ordine de idei, tot duminică, Esthera Petre a terminat pe locul 5 proba de săritura în înălţime, cu o performanţă de 1,84 metri.

România a câştigat 5 medalii la Campionatul European de Juniori, dintre care 3 de aur, una de argint şi una de bronz.