Anglia - Manchester United - FC Liverpool 1-4, în derby-ul etapei a 29-a. VIDEO

Liderul la zi din Premier League, Manchester United, a pierdut sâmbătă pe teren propriu în faţa marii rivale FC Liverpool, scor 1-4, şi mai are doar patru puncte avans în clasament faţă de învingătoarea sa.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Cristiano Ronaldo (video), care a transformat o lovitură de la 11 metri, însă oaspeţii au revenit şi au punctat înainte de pauză prin Fernando Torres (28, video) şi Steven Gerrard (44-penalty, video). Din minutul 76, United a evoluat în inferioritate numerică în urma eliminarii lui Nemanja Vidic, care a faultat în poziţie de ultim apărător. Din lovitura liberă care a rezultat, brazilianul Fabio Aurelio a înscris pentru 3-1 (video). Ultimul gol al întâlnirii a fost marcat de italianul Andrea Dossena în minutul 90+1 (video).

Manchester: Van der Sar - O'Shea, Vidic, Ferdinand, Evra - C. Ronaldo, Carrick (Giggs 74), Anderson (Scholes 74), Park (Berbatov 74) - Tevez, Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Liverpool: Reina - Carragher, Skrtel, Hyypia, Fabio Aurelio - Macherano, Lucas Leiva - Kuyt, Gerrard (El Zhar 90), Riera (Dossena 68) - Torres (Babel 81). Antrenor: Rafael Benitez.

În urma acestui rezultat, FC Liverpool a acumulat 61 de puncte, a trecut pe locul 2 în clasament şi s-a apropiat la patru puncte de liderul Manchetser United, care are însă un meci mai puţin disputat.

Tot sâmbătă, în runda a 29-a a campionatului Angliei, s-au mai înregistrat următoarele rezultate:

Arsenal - Blackburn Rovers 4-0 (Ooijer 2-autogol, Arşavin 65, Eboue 88, 90+2)

Bolton Wanderers - Fulham 1-3 ( K. Davies 45+1 / A. Johnson 42, S. Davies 56, D. Kamara 88)

Everton - Stoke City 3-1 (Jo 18, Lescott 24, Fellaini 90 / Shawcross 52)

Hull City - Newcastle 1-1 (Geovanni 9 / S. Taylor 39)

Middlesbrough - Portsmouth 0-1 (Crouch 30)

Sunderland - Wigan Athletic 1-2 (Leadbitter 41 / Watson 12, N'Zogbia 45+2).

Partidele Chelsea - Manchester City şi Aston Villa - Tottenham s-a jucat duminică, în timp ce întâlnirea dintre West Ham şi West Bromwich este programată în această seară.

Clasament: 1. Manchester United 65p (28j), 2. FC Liverpool 61p, 3. Chelsea 58p (28j),.. 13. Tottenham 32p (28j).. 16. Newcastle 29p,.. 20. West Bromwich 22p.