Steaua CSM Eximbank, învinsă în ultimul meci din FIBA Europe Cup

Echipa Steaua CSM Eximbank a pierdut partida cu de echipa israeliană Bnei Herzliya cu scorul de 92-83 (23-27, 17-18, 22-18, 30-20), marți, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', în ultimul său meci din Grupa F a competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Steaua, care avea doar o victorie, era obligată să câștige pentru a păstra șanse de calificare în faza următoare a competiției, dar după acest eșec va terminat pe ultimul loc în grupă, scrie Agepres.

Echipa antrenată de Claudiu Fometescu avea patru puncte în plus pe tabelă după primul sfert, 27-23. Steaua și-a consolidat avantajul și conducea cu 45-40 la jumătatea confruntării. În sfertul al treilea, după ce a avut 58-53, Steaua a încasat șapte puncte consecutive (58-60), iar cu zece minute înainte de final, avantajul gazdelor era minim, 63-62. Cu cinci minute înainte de expirarea timpului, Steaua conducea cu 70-67, dar ultimele patru minute au fost dominate de israelieni, care au reușit să câștige cu 92-83.

Pentru Steaua au jucat Vlad Negoițescu 1 pasă decisivă, Mihail Paul 6 puncte, 2 pd, Levente Szijarto 2 p, 4 recuperări, Nikola Malesevic 7 p, 6 rec, 1 pd, Georges Darwiche, Nikola Jevtovic 11 p, 13 rec, Cameron Long 22 p, 5 rec, 4 pd, Marius Runkauskas 16 p, 4 rec, 3 pd, Cătălin Baciu 6 p, 4 rec, Dave Dudzinski 13 p, 6 rec, 1 pd.

La oaspeți au jucat Jeff Adrien 14 p, 10 rec, 3 pd, Adom Jacko 19 p, 11 rec, 1 pd, Stephen Dennis 10 p, 4 rec, 2 pd, Tom Maayan 7 p, 3 rec, 4 pd, Derrick Sharp 3 p, 1 rec, Orr Leumi 18 p, 3 rec, Taurean Green 14 p, 2 rec, 8 pd, Yariv Amiram, Halil Kanacevic 7 p, 3 pd.

Înaintea ultimei partide, programate miercuri, pe primul loc se află Bnei Herzliya, cu 10 puncte (6 j), urmată de Lukoil Academic (Bulgaria), 9 p (5 j), BC Prievidza (Slovacia), 7 p (5 j), Steaua CSM Eximbank, 7 p (6 j).