Simona Halep. S-a aflat cine este adversara Simonei Halep în sferturi, la Australian Open

<p>Simona Halep&nbsp;</p>

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova va fi adversara româncei Simona Halep, liderul mondial, în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Australian Open, după ce a învins-o luni în optimi de finală pe compatrioata sa Barbora Strycova, în trei seturi, 6-7 (5), 6-3, 6-2.

Meciul, foarte disputat, a durat două ore şi 42 de minute. Karolina Pliskova este a şasea favorită a competiţiei de la Melbourne, iar Barbora Strycova este cap de serie numărul 20, conform Agerpres.

Karolina Pliskova, fost lider mondial, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, ea atingând sferturile de finală şi în 2017.

Tot luni, Simona Halep a trecut fără emoţii de japoneza Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-3, 6-2. Românca a reuşit să îşi egaleze cea mai bună performanţă a sa la Melbourne, sferturile de finală, după ediţiile din 2014 şi 2015.

Halep şi Karolina Pliskova s-au întâlnit de şapte ori până acum, bilanţul fiind favorabil româncei, care s-a impus de cinci ori.

Anul trecut, Halep a învins-o pe Pliskova în semifinalele turneului de la Roland Garros, cu 6-4, 3-6, 6-3.