Simona Halep. Răzbunare cu vârf şi îndesat a sportivei noastre pe Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko, jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep în ultimul act de la Roland Garros, nu va mai putea ajunge numărul 1 mondial până la finalul acestui an.

De ce? Pentru că în urma rezultatelor de la Turneul Campioanelor, acest lucru ar fi imposibil pentru letonă.

Presupunând că ar câştiga Turneul Campioanelor, Ostapenko poate aduna maximum 5885 de puncte la finalul competiţiei. Simona Halep a învins-o cu 2-0 la seturi pe Caroline Garcia şi are deja adunate 5925. Astfel, presupunând că nu ar mai juca niciun meci la Turneul Campioanelor, cu siguranţă românca va fi peste sportiva care a învins-o în finala de la Roland Garros.

Şase jucătoare se luptă în continuare pentru locul 1 în lume la final de an. Venus Williams şi Wozniacki trebuie neapărat să câștige titlul pentru a spera la prima poziție, în timp ce Svitolina şi Pliskova trebuie să joace cel puțin finala, conform Digisport. Halep şi Muguruza pot fi pe primul loc la final de an şi în cazul în care nu trec de semifinale.