Simona Halep i-a lăsat mască pe australieni

Simona Halep - Naomi Osaka | Simona Halep, 26 de ani locul 1 WTA, a trecut lejer, în două seturi, 6-3, 6-2, de japoneza Naomi Osaka, 20 de ani, locul 72 WTA, în optimile Australian Open, LIVE SCORE pe realitatea.net. Sportiva noastră s-a calificat, astfel, în sferturile de finală ale competiției.

Organizatorii Australian Open au făcut un calcul după primele trei tururi ale competiţiei feminine, iar Simona Halep este jucătoarea care a stat cel mai mult pe teren: 7 ore şi 25 de minute, a informat Digi Sport.

O performanţă extraordinară, ținând cont de faptul că abia începuse setul secund al disputei cu Destanee Aiava, în manşa inaugurală, când constănțeanca se accidenta la glezna piciorului stâng. Imaginea a fost atât de dură, încât mulţi s-au întrebat dacă va mai putea juca.

Calculul a fost făcut înaintea meciului din această dimineaţă, dintre Simona Halep și Naomi Osaka.

Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturile de finală de la Australian Open

"Acest turneu seamănă cu un maraton pentru mine", a afirmat Simona Halep la finalul jocului cu Naomi Osaka, conform Digi Sport.