Simona Halep. Veşti bune pentru Simona Halep la Stuttgart. Cale liberă spre titlu

Simona Halep

Garbine Muguruza şi Angelique Kerber au abandonat, joi, în timpul meciurilor pe care le susţineau în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart (Germania).

Muguruza (Spania), numărul trei mondial şi a doua favorită la Stuttgart, a renunţat după ce rusoaica Anastasia Pavliuncekova (27 WTA), a câştigat primul set cu 7-5. Kerber (Germania), care ocupă locul 12 în ierarhia WTA, s-a accidentat şi s-a retras în setul al doilea al meciului cu estoniana Anett Kontaveit (31 WTA), la scorul de 6-0, 2-0 pentru jucătoarea baltică, potrivit Agerpres.

Simona Halep va evolua în sferturile de finală de la Stuttgart cu Coco Vandeweghe, vineri, de la 14.30.