Manchester City a urcat pe locul trei în Premier League după o victorie în faţa celor de la Burnley

Formaţia Manchester City a trecut,  pe teren propriu, de echipa Burnley, cu scorul de 2-1 (0-0), în cadrul etapei a 20-a a campionatului Angliei și a urcat pe poziția a treia a clasamentului.

Pentru formația condusă de Josep Guardiola, care a evoluat din minutul 25 cu un om mai puțin pe teren după eliminarea brazilianului Fernandinho, au înscris Gael Clichy (minutul 58) și Sergio Aguero (minutul 62). Golul echipei Burnley a fost marcat de Ben Mee (minutul 70), scrie Agepres.

În urma victoriei, Manchester City a urcat pe locul trei, depășindu-le pe Tottenham și Arsenal, având 42 de puncte după 20 de partide disputate.

Azi, în etapa a 20-a a campionatului Angliei s-au mai înregistrat următoarele rezultate:

Everton — Southampton 3-0
Au marcat: Enner Valencia 73, Leighton Baines 81 pen, Romelu Lukaku 89

Sunderland — Liverpool 2-2
Au marcat: Jermain Defoe 25 pen și 84 pen, respectiv Daniel Sturridge 19, Sadio Mane 72

West Bromwich Albion — Hull City 3-1
Au marcat: Chris Brunt 49, Gareth McAuley 62, James Morrison 73, respectiv Robert Snodgrass 21

Middlesbrough — Leicester City 0-0

Ultimul meci al zilei din Premier League se dispută la Londra între West Ham United și Manchester United.