LIGA CAMPIONILOR. Bayern, Atletico, Real şi Chelsea în semifinalele LIGII CAMPIONILOR

Champions League

LIGA CAMPIONILOR. Bayern a învins Manchester United, scor 3-1, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Atletico Madrid a învins FC Barcelona, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele LIGII CAMPIONILOR.

LIGA CAMPIONILOR. Două echipe din Spania, Atletico Madrid şi Real Madrid, deţinătoarea trofeului, formaţia germană Bayern Munchen, şi reprezentanta Angliei, Chelsea Londra, au acces în semifinalele Ligii Campionilor, după meciurile din sferturile competiţiei.

Real Madrid a eliminat Borussia Dortmund, cu scorul general de 3-2, în timp ce Atletico a trecut de FC Barcelona, scor 2-1, după cele două meciuri.

Chelsea Londra s-a impus cu 2-0 în meciul retur cu Paris Saint-Germain, după ce în prima manşă pierduse cu 1-3, în timp ce germanii de la Bayern Munchen au învins Manchester United, scor 3-1, după ce în tur remizaseră, scor 1-1.
Tragerea la sorţi pentru semifinale va avea loc, vineri, de la ora 13.00, la sediul UEFA de la Nyon.

Semifinalele Ligii Campionilor vor avea loc la 22 şi 23 aprilie, turul, şi 29 şi 30 aprilie, returul.
Finala este programată la 24 mai, la Lisabona.

LIGA CAMPIONILOR. Bayern a învins Manchester United, scor 3-1, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţia Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Manchester United, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.
Pentru Bayern au marcat Mandzukici '59, Muller '68 şi Robben '76, în timp ce pentru Manchester United a înscris Evra '58
Bayern Munchen: Neuer - Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba - Kroos - Robben, Müller (Pizarro '84), Götze (Rafinha '65), Ribery - Mandzukici. Antrenor: Josep Guardiola.
Manchester United: De Gea - Jones, Smalling, Vidici, Evra - Fletcher (Hernandez '75), Carrick - Valencia, Kagawa, Welbeck (Januzaj '81) - Rooney. Antrenor: David Moyes.
Cartonaşe galbene: Rafinha '73 / Vidici '28, Evra '70
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Suedia, cu Jonas Eriksson la centru, ajutat de Mathias Klasenius şi Daniel Wärnmark. Rezervă a fost Daniel Gustavsson, iar asistenţi suplimentari Stefan Johannesson şi Markus Strömbergsson.
În tur, scorul a fost egal, 1-1.

LIGA CAMPIONILOR.

Formaţia Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Barcelona, în manşa secundă a sferturilor competiţiei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Koke, în minutul 5.
Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Raul Garcia, Gabi, Tiago, Koke - Adrian (Diego '61), Villa (Cristian Rodriguez '79). Antrenor: Diego Simeone
FC Barcelona: Pinto - Alves, Bartra, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta (Pedro '72) - Messi, Fabregas (Alexis '61), Neymar. Antrenor: Gerardo Martino
Cartonaşe galbene: Koke '90+1/ Busquets '18, Mascherano '90+2, Alves '90+3
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, cu Howard Webb la centru, ajutat de Michael Mullarkey şi Darren Cann. Rezervă a fost Jake Collin, iar asistenţi suplimentari Michael Oliver şi Anthony Taylor.

Tragerea la sorţi pentru semifinale are loc vineri.