Liga Campionilor. Rezultate Liga Campionilor. MIRACOL la Barcelona. Catalanii au bătut PSG cu 6-1

Liga Campionilor

FC Barcelona a scris istorie, miercuri seară, în Liga Campionilor. Catalanii s-au calificat în sferturile competiţiei după ce au învins PSG, pe teren propriu, cu 6-1.

Barcelona pierduse în turul la Paris, 0-4, şi se părea că are şanse mici de calificare. Visul a prins contur la 3-0 pentru echipa lui Luis Enrique, pe Camp Nou, dar totul părea a se nărui după ce golul lui Cavani, de 1-3. Catalanii au avut un final de vis, au mai marcat de 3 ori, ultima dată în minutul 90+5 şi s-au calificat în "sferturi".

Au înscris de două ori în minutele 88 și 90+1 prin Neymar. Golul calificării a venit în ultimul minut. Neymar l-a servit pe Sergi Roberto, care a punctat din apropiere și a dus-o pe Barcelona în "sferturi".

Ân celplalt meci al serii, Borussia Dortmund a învins Benfica, 4-0, şi s-a calificat la pas în sferturi.

BARCELONA - PSG 6-1 (în tur 0-4)
Au marcat: Suarez (3), Kurzawa a.g (40), Messi (50), Neymar (88, 90+1), Sergi Roberto (90+5) / Cavani (62)

DORTMUND - BENFICA 4-0 (în tur 0-1)
Au marcat: Aubameyang (4, 61, 85), Pulisici (59)