Liga Campionilor. Messi a umilit-o pe Chelsea, iar Bayern este de neoprit

Formaţia FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Chelsea Londra, în manşa secundă a optimilor competiţiei. Bayern Munchen a făcut spectacol cu Besiktaș, formație pe care a trims-o acasă cu 3-1.

Golurile au fost marcate de Messi ‘3 şi ’63 şi Dembele ’20, dintr-o pasă de la argentinian.

Messi a ajuns la 100 de goluri marcate în Champions League cu acest prilej, în timp ce francezul este la prima reuşită în tricoul catalan.

Chelsea a avut câteva ocazii de gol, cele mai mari fiind ratate de Marcos Alonso (45+1) şi Antonio Rudiger (90), care au ţintit barele. Oaspeţii au cerut şi un penalty, la un duel între Olivier Giroud şi fundaşul Gerard Pique.

În sferturile de finală s-au mai calificat Real Madrid, deţinătoarea trofeului, Juventus Torino, Sevilla FC, AS Roma, Liverpool, Manchester City şi Bayern Munchen, care a învins-o pe Besiktas cu 3-1.