Larisa Florian, medalie de bronz la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Judoka română Larisa Florian a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 52 kg, joi, la turneul Grand Slam de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), potrivit unui comunicat transmis de Federația română de judo.

În primul meci, Larisa Florian a învins-o pe germanca Miriam Schneider, pentru ca în sferturile de finală să cedeze în fața belgiencei Charline Van Snick.

În recalificări, Larisa Florian a trecut de Evelyne Tschopp din Elveția. Finala pentru medalia de bronz, disputată împotriva americancei Angelica Delgado, a fost câștigată de Florian prin ippon cu 36 de secunde înainte de finalul meciului.

Pentru această performanță, Florian primește 500 de puncte în clasamentul IJF care o pot propulsa de săptămâna viitoare între primele 5 ale ierarhiei mondiale la această categorie, informează FR Judo.

În vârstă de 22 de ani, Larisa Florian a câștigat anul acesta în luna martie Grand Slam-ul de la Baku (Azerbaidjan).