JO 2016. Daniel Natea a fost învins de uzbekul Abdullo Tangriev, în optimi

<p>Daniel Natea, &icirc;nvins la Rio / Foto: Dorin Chiotea</p>

Judoka român Daniel Natea a fost învins de uzbekul Abdullo Tangriev, prin ippon, vineri, în optimile de finală ale categoriei +100 kg, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

"Judoka Daniel Natea părăsește în stare de șoc scena olimpică de la Rio2016, după ce a fost executat de uzbekul Abdullo Tangriev în turul II al categoriei +100 kg inițial printr-un waza-ari, urmat de ippon când mai erau 30 de secunde din meci. Antrenorul Mircea Frățică, la randu-i campion olimpic la judo, e și el o statuie a deznădejdii, la fel și sponsorul Iulian Crăciun, care a răgușit în tribună. Dani a refuzat orice declarație în zona mixtă, dar fotografiile spun totul despre drama sa. Priviți-le și fiți alături de el, aștepta de 16 ani un moment de explozie dar azi nu a fost să fie. Dacă va mai fi exersat și va beneficia de sprijin, steaua sa va străluci din ce în ce mai tare", a transmis de la Rio Dorin Chioțea, corespondentul special al Realitatea TV la JO 2016. Janeiro.

(Foto: Dorin Chiotea)

Daniel Natea (24 de ani) a debutat în grupa D, cu tailandezul Kunathip Yea-On, pe care l-a învins prin ippon după doar un minut şi jumătate, conform news.ro.

Pentru Daniel Natea, locul 6 mondial al categoriei sale, este prima participare la Jocurile Olimpice, el având în palmares tot în acest an medalia de bronz la Campionatul European de la Kazan.

La feminin, România a încheiat fără medalie, după ce Monica Ungureanu a fost eliminată în primul tur (48 kg), iar Andreea Chiţu (52 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg) au cedat în recalificări în luptele pentru medalia de bronz.