Italia-România 2-2. Ce a spus jucătorul care a adus egalarea pentru noi, pe final de meci

Reprezentativele de fotbal ale Italiei și României au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), marți seara, pe stadionul Renato Dall'Ara din Bologna, într-un meci amical.

România a condus prin golul marcat de Bogdan Stancu (8), dar cvadrupla campioană mondială a întors scorul în decurs de zece minute, după pauză, prin golurile semnate de Claudio Marchisio (55 — penalty) și Manolo Gabbiadini (66). Florin Andone a smuls egalul, marcând pentru tricolori în minutul 88.

Andone, jucător în liga secundă din Spania, la Cordoba, a afirmat, după meci:

"Nu mai jucasem niciodată împotriva Italiei, o formație importantă, de calibru, dar am reuşit să dau şi primul gol pentru naţională. Este incredibil! Am jucat cu toții jucat foarte bine, n-am fi meritat să pierdem. Până la urmă, egalul este corect.

A fost dificil să trăim asemenea momente, să jucăm apăsaţi de imaginea dezastrului de la Club Colectiv. Dumnezeu să-i odihnească pe cei care au plecat dintre noi, iar celor care se luptă pentru viaţă să le dea putere! Suntem alături de ei".