HANDBAL MASCULIN

Steaua în semifinalele Cupei Challenge la handbal

Steaua Bucureşti este prima echipă românească după 1989 care obţine calificarea într-o semifinală de cupă europeană. Echipa antrenată de Vasile Stângă a învins în manşa retur din sferturile Cupei Challenge cu scorul de 34 - 29 pe Vardar Skopje.

Steaua Bucureşti a reuşit o performanţă istorică, obţinând calificarea într-o semifinală de cupă europeană după o pauză de 17 ani . Steaua trebuia să refacă un hadicap de 4 goluri în faţa echipei Vardar Skopje din Macedonia, după ce pierduse meciul din prima manşă cu 31 - 35. Cu sala Ioan Kunst Ghermănescu arhiplină, echipa antrenată de Vasile Stângă a reuşit un meci excelent, şi într-un final dramatic, a obţinut victoria cu 34-29. Cel mai bun marcator a fost Mazilu cu 9 goluri.

Dumincă, HCM Constanţa are foarte mari şanse de a ajunge şi ea în semifinalele Cupei Cupelor, după ce a câştigat meciul tur în deplasare cu Skjern Handball din Danemarca.