George Ogăraru şi Ajax atacă titlul în în Olanda

George Ogăraru şi Ajax Amsterdam au pornit asaltul împotriva liderului PSV Eindhoven. Ajax a învins în deplasare rivala Den Haag cu 2-1 şi s-a apropiat la trei puncte de PSV, care a reuşit doar un egal, 1-1, la Sparta Rotterdam.

Ţinut departe de naţionala României de selecţionerul Piţurcă, George Ogăraru aleargă în Olanda pentru titlul de campion. Condusă la pauză cu 1-0 de rivala Den Haag, Ajax, cu Ogăraru titular, a întors rezultatul în doar 12 minute. Heitinga şi puştiul-minune, Klaas-Ian Huntelaar, au încheiat rapid conturile şi au adus victoria pentru Ajax.

Cu zece etape înainte de final, trupa lui Henk ten Cate atacă titlul în Olanda. Ajax a strâns 54 de puncte şi s-a apropiat la trei puncte de liderul PSV, care a călcat din nou greşit, 1-1 în deplasare cu Sparta Rotterdam.