Fotbalistul român pe care Maradona nu îl poate uita! Nu e Gică Hagi

Ieri s-au împlinit 30 de ani de la duelul istoric dintre România și Argentina, de la Coppa del Mondo 1990.

Iar marele fotbalist argentinian și-a adus aminte de jocul disputat la Napoli și încheiat la egalitate, 1-1.

“A fost multă luptă, foarte fizică şi cu puţin fotbal. Iar la sfârşitul primei reprize, numărul 5 al României, Iosif Rotariu, mi-a rupt glezna stângă, mi-a deschis-o cu o lovitură. În a doua repriză, am jucat cu infiltraţii şi puteam face foarte puţin. Dar nu eram nebun să ies.

Îmi amintesc că la pauză, Moncho Monzon mi-a spus că vrea să înscrie un gol, iar eu i-am răspuns că la cornere să atace prima bară, pentru că urma să trimit mingea acolo”, a scris Dieguito pe o rețea de socializare.

Iar Monzon chiar a deschis scorul în minutul 63. Doar că Balint a egalat câteva minute mai tarziu.

Vezi mai multe detalii pe realitateasportiva.net.