Formula 1. Cine a câştigat Marele Premiu al Ungariei

Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Ungariei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat, duminică, pe circuitul de la Hungaroring.

Hamilton a obţinut a 48-a victorie a carierei şi a cincea la Hungaroring, el preluând şefia clasamentului general. El a fost urmat de coechipierul său german Nico Rosberg, locul trei revenind australianului Daniel Ricciardo (Red Bull), conform news.ro.

Sebastian Vettel (Ferrari) a fost al patrulea, iar Max Verstappen (Red Bull/Renault) s-a clasat pe locul cinci.

Finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) a ocupat locul şase, iar spaniolul Fernando Alonso (McLaren/Honda) a încheiat pe locul şapte.

Carlos Sainz (Toro Rosso/Ferrari) s-a clasat pe locul opt.

Următorul Grand Prix, cel al Germaniei, va avea loc la finalul săptămânii viitoare.